Задължителните тестове за коронавирус на летищата сработиха Но в горещите точки за коронавирус, главно домовете за възрастни хора, федералното правителство ги прави задължителни едва сега. Това е спешно необходимо, тъй като числата доказват, че защитата на рисковите пациенти все още не е на необходимото ниво. В средата на октомври в течение на една седмица 959 души на възраст над 80 години се разболяха от коронавирус, 87 души починаха. Оттогава броят непрекъснато се увеличава. През първата седмица на декември имаше 13 887 нови инфекции и 2 671 смъртни случая. Всички надежди сега са заложени на строгата карантина. Но премиерът на Бавария вече се съмнява, че това ще бъде достатъчно, пише Die Welt.
„Казвам ви го напълно откровено, никой не може да обещае, че 10 януари ще е краят (на карантината). Дори бих казал, че не мисля, че всичко ще свърши на 10 януари“, заяви Маркус Зьодер.
Икономическите щети от карантината са колосални. Търговската асоциация изчислява, че 250 000 работни места са изложени на риск. Всеки ден съществува риск от загуба на един милиард евро приходи. Затова икономистите призовават политиците в момента да мислят не за удължаване на карантината, а за промяна на стратегията.
„Всъщност, най-страшното е, че няма друга перспектива, освен възможното продължаване на тази строга карантина. Ако съсредоточим вниманието си върху уязвимите групи, разбира се, можете да постигнете голямо облекчение, защото това, което се случва сега, е по-скоро като стрелба със завързани очи. Разбира се, това винаги се случва, когато нищо не се знае“, заяви професор Михаел Хютер, директор на Института за немска икономика.
Икономистите и вирусолозите са на същото мнение по този въпрос. Германия се нуждае от дългосрочна стратегия.
„Сега трябва да използваме времето, за да измислим наистина дългосрочни концепции, които могат да бъдат приложени в рамките на шест месеца“, настоява вирусологът професор Андреас Доцауер.
А именно: каква ще бъде следващата стъпка, за да не се парализира напълно Германия и все пак преди всичко да се защитят най-уязвимите членове на обществото.