Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дезертьорите в Украйна: Феномен за формиране на по-добра армия

06 декември 2024, 07:30 часа • 39031 прочитания

Руските сили не са постигнали такъв напредък в Украйна от лятото на 2022 г., пише Spectator. През последния месец те са завзели близо 200 квадратни мили (518 квадратни километра) само в района на Донецк (отново несравнимо с 2022 година, когато превзеха от юг 10 пъти повече територия и стигнаха до Херсон). Едва 15 мили (24 километра) разделят руските войски от района на Днепропетровск. Ако Русия успее, шести регион на Украйна ще бъде обхванат от военни действия.

Какво се промени? Руските въоръжени сили се попълват ударно с всякакви похвати - от увеличаване на еднократни премии до крути мерки като "или в затвора, или в армията", докато редиците на украинските въоръжени сили оредяват. Недостигът на жива сила се изостря от нарастващото дезертьорство. По официални данни повече от 90 000 украински военнослужещи (почти половината от тях тази година) са дезертирали от украинските въоръжени сили, но неофициалните цифри са много по-големи. Дезертьорството прераства в криза. Ако то не бъде овладяно, никакъв "план за победа" няма да спре напредъка на Русия.

Още: Дронове в атака: Взривяващ украински поздрав за спецчастите на Кадиров, спешен ремонт за ток в Крим (ВИДЕО)

Феноменът стана толкова разпространен, че Украйна прие закон, който позволява на военнослужещите, които са напуснали военната си част без разрешение или са дезертирали за първи път, доброволно да се върнат на служба без последствия до началото на 2025 година, включително по отношение на заплащането. Това имаше отрицателно въздействие върху дисциплината, като по същество даде зелена светлина на мъжете да дезертират. Бойците, които години наред воюваха с Русия без почивка и ротация, видяха в това своя шанс незабавно да напуснат и да се прехвърлят в по-подходяща според тях бригада. Още: Ядрено оръжие, хиляди дезертьори и по 45 лв. на човек: Украйна днес (ОБЗОР - ВИДЕО)

Законът имаше за цел да ограничи бързо намаляващата численост на армията. Дезертьорството се наказва с до 12 години затвор и хвърлянето в затвора на хиляди мъже, когато са толкова необходими на фронтовата линия, би било грешка. Но украинските депутати пренебрегнаха предупрежденията на военните, че подобен закон - безпрецедентен за държава във война - ще доведе до "изтъняване" на фронтовата линия, където се водят най-ожесточените боеве. "Това не е стъпка към илюзорна демокрация. Това е стъпка към поражение. Това наказание насърчава войнишката маса да действа по същия начин", счита Дмитрий Кухарчук, командир на Трета отделна десантно-щурмова бригада, която се появи от полка "Азов".

Дезертирането отблизо

Веднага след приемането на новия закон група от 8 души, воюваща в района на Донецк, решава да дезертира. Един от войниците, да го наречем Игор, разказа своята история пред Spectator. "Когато чухме за закона, се обадихме на адвокатите, те ни казаха да изчакаме, докато първите дезертьори бъдат помилвани".

Игор казва, че дезертьорите като цяло не вярват, че тази война е безсмислена, но те са убедени, че оставането им на някои позиции е равносилно на самоубийство. Във всяка война има битки, в които мъжете, изпратени на фронтовата линия, знаят, че шансовете им за оцеляване са малки. Украйна е първата страна, която им даде възможност да заминат и да станат доброволци в друга бригада. Игор стигнал до заключението, че неговият живот, както и животът на неговите другари, биха били пожертвани само за да задоволят садистичните амбиции на един лош командир. Още: След като Зеленски подписа закона: Около 6000 дезертьори са се завърнали в армията

"Такъв командир, използвайки семейни връзки, дойде и почти унищожи нашата бойна част с некомпетентните си решения", сподели Игор. Сппоред него: "Ние изпълнихме заповедите му, но когато руснаците отвърнаха на огъня, той искаше да ни накаже за провала, като ни изпрати да умрем в окопите, и за нас това беше последната капка от чашата на търпението ни."

Доскоро войниците от украинските въоръжени сили не можеха да бъдат прехвърляни от една бригада в друга без разрешението на командващия, а бюрокрацията можеше да отнеме година. Този проблем стана една от основните причини за дезертьорството и на Киев му трябваха почти 3 години, за да го реши.

Според новия закон войниците, които се връщат доброволно, могат да изберат нова бригада, както направи Игор. Сега той служи под ръководството на нов командир в района на Курск и очаква официално потвърждение за преместването. "Ние ще сме в тази война докрай", казва той. Игор обаче не е съгласен с новия закон за дезертьорството. Той вярва, че е спасил живота му, но това може да доведе до загуба на войната. "Фронтовата линия се срива и една от основните причини е дезертирането", категоричен е той.

Според него само реформи в армията ще спрат масовото изтичане на украински военен персонал. Той предлага да се опрости процедурата по преместване и да се въведе рейтингова система за оценка на командирите, войниците да оценяват анонимно компетентността им, за да се изкорени лошото лидерство. "Командирите трябва да носят отговорност, а не да им се дава повишение без нищо", твърди Игор. Още: Само 46 украински военни са избягали след позволен отпуск в чужбина

На този фон, украинският президент Володимир Зеленски издаде указ, с който нарежда следното - военните медици във ВСУ не може да бъдат премествани да служат като пехота в щурмови групи освен ако изрично сами не пожелаят.

Резкият спад на морала в редиците на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) също влияе на ситуацията. Хиляди войници са на фронтовата линия от почти 3 години, а други се бият, откакто Русия изпрати войници в Крим и Донбас преди десетилетие. Киев все още не е успял да набере необходимите хора за своите бригади с недостатъчен личен състав, да не говорим за вътрешна ротация във войските. Повечето от ротациите са просто трансфери от една "гореща точка" в друга, от Покровск до Часов Яр и обратно.

Отначало дезертьорството и избягването на служба се считаха за признак на не патриотично поведение. Сега чувствата са смесени. Някои дезертьори се позиционират като патриоти, които се застъпват за реформи. Един от тях е 24-годишният Сергей Гнездилов, който обяви в социалните мрежи, че се "оттегля" след 5 години служба. Той настоя за промяна в условията на службата и за по-справедлив процес на мобилизация. "Пет милиона мъже, подлежащи на военна служба, ни казват, че това не е тяхната война и че ние, военните, трябва да бъдем там, докато не бъде спечелена победа. Властите все още не искат да водят сериозен диалог с граждани, които не изпълняват своя патриотичен дълг", казва той. Сега Сергей е в ареста и най-вероятно ще получи максималното наказание от 12 години затвор: публичното дезертиране представлява много по-голяма заплаха за държавата, отколкото хилядите случаи, които остават неразкрити. Някои го осъждат, други твърдят, че когато единствените пътища за демобилизация са дезертиране, нараняване или смърт, тогава изборът е очевиден.

"Войниците се надяваха на ротация", обяснява украинският писател и войник Артьом Чех: "Цивилното население очакваше войниците да продължат да си проправят път през този хаос, осигурявайки комфортен живот в тила на всички, които не служат. Ефектът на доминото може да сработи много бързо. Това може да започне през март следващата година... Защото много хора са си поставили конкретни условия за служба от 3 години." Артъом Чех вярва, че много войници ще напуснат след три години, със или без разрешение: "Ние сме заложници на войната и системата, която е готова да остави всичко така без промяна".

През април тази година Върховната рада прие закон, който намалява наборната възраст за мъжете от 27 на 25 години. Политиците планираха да оставят клаузата за демобилизация след 36 месеца служба. Този детаил обаче беше премахнат по инициатива на главнокомандващия на ВСУ Олександър Сирски. Според него подобни обещания не могат да се дават до края на войната, тъй като населението на Русия е почти 4 пъти по-многобройно и това ѝ дава по-голям резерв, от който да черпи сили. Намаляването на наборната възраст изглежда утрои броя на новобранците в центровете за обучение до 35 000 души на месец. Но оттогава техният брой е спаднал до около 20 000. Още: Все повече войници дезертират в Украйна. Ето колко хиляди са избягали

Мобилизацията

През лятото всички украински мъже на възраст от 25 до 60 години трябваше да актуализират данните си във военната служба за регистрация. Тези, които не са направили това, са обявени за издирване.

Мъжете, които се страхуват от мобилизация, рядко ходят по улиците. Излизат от вкъщи само при специални поводи, а когато това се случи, взимат такси.

Много селски райони на страната са възмутени, че мъжете в малките градове и селата са преследвани, докато мъжете в големите градове се разхождат на свобода. Хората го наричат "войната на бедните". В отговор властите започнаха общонационално издирване на лица, укриващи се от военна служба. Полицията претърсва ресторанти, барове, киносалони, дискотеки и концертни зали в цялата страна. В Киев служители проведоха акция след концерта на "Океан Елзи" - най-популярната украинска рок група. Още: Украйна отвърна на най-големия руски ракетен удар, хиляди руснаци са бягали от военна служба (ВИДЕО)

Виктория Беха беше на този концерт и стана свидетел на арестите. "Украинците вече автоматично крещят "срам" при всеки арест", казва тя: "Никой не се интересува дали задържаните са нарушители на закона или са невинни".

Все още има много начини да се избегне мобилизацията в Украйна. Гражданите, обявени за негодни за военна служба по здравословни причини, както и служителите на държавни агенции и предприятия, които държавата счита за критично важни, са освободени от военна служба. Възможно е също така да закупите фалшиви удостоверения за инвалидност (цената е солена и стига дори до 20 000 паунда). Наскоро около пет милиона лири стерлинги бяха открити у председателя на лекарската комисия в Хмелницка област. Други трикове включват женитба за жени с увреждания или развод, за да се представяте за самотен баща. Володимир Зеленски, според съобщенията, възмутен от рязкото увеличаване на броя на освобождаванията от служба, нареди преразглеждане. Киев възнамерява да мобилизира 160 000 души през следващите месеци, но дори и това ще позволи частите да бъдат окомплектовани само на 85%.

Съветникът на Зеленски Дмитрий Литвин обърна внимание на това, че съюзниците на Украйна настояват наборната възраст да бъде намалена до 18 години. Президентът отказа с обяснението, че това е битка за бъдещето на Украйна и тя може да си позволи само загуба на определен брой млади хора - и настоя, че западните съюзници не доставят достатъчно от обещаното оръжие, за да се окомплектоват и "технически" новите бригади, от 10 само 2,5 са напълно оборудвани. Украйна вече е загубила 1/4 от 40-милионното си население, което или е загинало в бой, или е избягало от страната и много от избягалите нямат намерение да се връщат. ООН прогнозира, че населението на Украйна ще спадне до 15 милиона души до 2100 г. Повечето мъже под 25 години все още нямат деца, а войната води до 3 смъртни случая за всяко раждане.

Времето за промяна изтича. Съветникът по националната сигурност на Белия дом Джейк Съливан каза, че Украйна трябва активно да изпраща хора на фронтовата линия, за да укрепи позициите си. Киев се нуждае не само от оръжие, но и от повече жива сила, за да стабилизира фронтовата линия и да спре настъплението на руснаците - това е американската визия. Украинската армия няма да може да издържи дълго поради проблеми с боеприпасите и личния състав, пише Spectator. Още: "Криете се зад гърба на нашите мъже": Украйна воюва и с дезертьорите

Руските войски са само на четири мили (6 км) от Покровск, ключ към целия регион Донецк. Градът, който някога е бил дом на 60 000 души, се готви за отбрана. Останалите в града 11 000 жители са призовани да се евакуират възможно най-скоро. Превъзхождани от руснаците по численост и оръжие, бойците от ВСУ укрепват улиците, но без подкрепления няма да издържат дълго. Зеленски скоро ще бъде изправен пред остра дилема. Той не може да си позволи да загуби още повече територия, но кой ще спре руският диктатор Владимир Путин, обвинен в систематично отвличане на украински деца, ако повече бойци от украинската армия решат да дезертират?

Автор: Светлана Моренец

Превод: Ганчо Каменарски

Северна Македония и ЕС обсъдиха преодоляване на пречките пред членството

Протестиращи обградиха президентството на Сърбия, полицаи изведоха Вучич (ВИДЕА)

Зеленски: Има надежда в Тръмп, Америка не може да загуби или да изглежда слаба (ВИДЕО)

Москва: Отпускането на 20 млрд. на Украйна от замразените руски активи е кражба

НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 12.12.24 - Новият пакет санкции на ЕС удря руския флот в сянка

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес