Основните датски медии заявиха в понеделник, че се обединяват, за да договарят плащания по авторски права за новинарско съдържание, използвано от технологични платформи като Google и Facebook.
През 2019 г. директива на ЕС даде права на медиите да бъдат компенсирани за връзки към тяхното съдържание от уеб гиганти, за да се осигури по-добро обезщетение за създателите на новинарско съдържание.
Франция беше първата, която включи това право в националното законодателство, но досега само няколко френски медии са постигнали двустранни сделки с Google за така наречените „съседни права” (става дума за права на творчество, които не са директно свързани с действителния автор – бел.- ред.), припомня АФП.
В Дания почти всички медии, включително обществените телевизии, се обединиха, за да преговарят колективно.
"Организацията за колективно договаряне може да даде на датската медийна индустрия по-голяма сила за договаряне", каза Стиг Оерсков, главен изпълнителен директор на JP-Politikens Hus, водещата датска група печатни медии.
„Често големите технологични компании подписват непрозрачни отделни споразумения, те използват стратегия„ разделяй и владей “и това, което се надяваме да постигнем, е колективно споразумение, което ще бъде от полза за цялата индустрия“, каза Оерсков пред Франс прес.
Организацията за колективно договаряне ще бъде официално стартирана в петък и Оерсков заяви, че очаква преговорите да започнат скоро, доколкотонеформалните контакти с Google вече са осъществени. „Основното ни искане е големите технологични компании да плащат справедлив дял (от разходите) за съдържанието от новини, създадено от датски медии, които те използват и от което се възползват,“ каза Оерсков.
Google и Facebook се бориха срещу създаването на съседни права в Европа, като заявиха, че използването на фрагменти от новинарски материали в резултатите от търсенето и новинарските страници е помогнало за изпращането на читателите на сайтовете на медиите. Медиине, от друга страна, заявиха, че Google и Facebook са изсмукали повечето реклами от тях и че не са получили обезщетение за използването на фрагментите, въпреки че технологичните платформи генерират приходи от реклами, като ги използват. В момента AФП преговаря с Google за съседни права.