Чернокожите са два пъти по-склонни от белите да хванат коронавируса, показва проучване на 18 милиона души, предаде ВВС.
Още: Русия напредва бавно със строежа на наследника на потопения крайцер "Москва" (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 04.04.25 - Русия е готова за още война, ако Тръмп се провали с мира
Изследването също така показва, че хората от Азия са 1,5 пъти по-склонни да бъдат заразени, отколкото белите хора - и е по-вероятно да се нуждаят от интензивни грижи.
Изследователите казват, че техните констатации са от "спешно значение за общественото здраве" и повдигат въпроси за това как ваксините ще бъдат приоритетни в рисковите групи.
Има все повече доказателства, че хората, принадлежащи към етнически малцинства, са изложени на по-голям риск от COVID-19.
Още: Русия отново атакува Харков, има данни за пострадали деца (ВИДЕО)
Според изследването представители на етническите малцинства съставляват около 14% от работниците, които не могат да работят от вкъщи. За тях е по-вероятно да живеят в райони, където разпространението на COVID-19е по-високо. Освен това обичайно хората от малцинствата имат по-малко жизнено пространство. Статистиката сочи, че 34% от критично болните от коронавирус пациенти са от някое етническо малцинство.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След срещата с Радев: Вучич покани България на Експо 2027 в Белград
Но дали рисковете се концентрират около по-голяма вероятност от заразяване с болестта или от развитие на по-тежко заболяване от вируса, не е напълно изяснено.
Изследователите от университетите в Лестър и Нотингам са разгледали данни от осем проучвания във Великобритания и 42 САЩ.
Някои предварителни доказателства сочат, че азиатците могат да бъдат изложени на по-висок риск от смърт, отколкото други групи.
Още: Ниски разходи за отбрана и сянката на Франко: Защо Испания не се въоръжава?
Още: Русский мир: Да те засмуче канал, а руската армия да обира магазина и да язди магарета (ВИДЕО)
Но водещият изследовател д-р Маниш Парик каза, че има малко доказателства, че рисковете се дължат на генетични фактори.
Изследователите предполагат, че "расизмът и структурната дискриминация също могат да допринесат за повишен риск от по-лоши клинични резултати в общностите на етническите малцинства".