Решението на Литва да връща мигранти от границата си с Беларус е в нарушение на международното право. Това казаха представители на Червения кръст на властите във Вилнюс, цитирани от Евронюз.
През последните месеци балтийската страна отбелязва драстичен ръст на бежанската вълна от Беларус - нещо, за което Вилнюс твърди, че се организира от дългогодишния президент на Беларус Александър Лукашенко като своеобразен отговор на санкциите, които ЕС наложи на Минск.
По-рано през седмицата Литва заяви, че си запазва правото да използва сила, за да спре нелегалната миграция. Страната е върнала 180 души, които са се опитали незаконно да прекрачат границите.
Представителите на Червения кръст са категорични, че всички нации са длъжни да защитават уязвимите хора.
Егле Самучовайте, програмен директор на литовския Червен кръст, заяви, че „отблъскването и връщането на хора, търсещи убежище, не е съвместимо с Женевската конвенция за бежанците, Хартата на основните права на ЕС, и други инструменти за правата на човека“.
Отказът на Литва да ги приеме би поставило бежанците в "опасна среда", когато попаднат в "капан между две държави", смята Самучовайте.
Литва, която има население по-малко от три милиона души, няма физически гранични пунктове по цялото протежение на 679-километрова граница с Беларус. Около 4 090 мигранти, повечето от които от Ирак, Иран и Афганистан са преминали тази година от Беларус в Литва.
Държавната гранична служба на Литва обяви, че е хванала 35 нелегални мигранти само в сряда, като цифрата е значително по-ниска спрямо предходните дни, когато ежедневно бяха хващани стотици нелегални бежанци.
Беларус заяви в сряда, че "неславянски" човек е починал от наранявания в пограничен град, но Литва Литва отхвърли обвиненията за насилие по границата и го определи като "пропаганда от враждебен режим".
Беларуският държавен граничен комитет заяви, че петима иракски мигранти, които са били насилствено изгонени в Беларус от Литва, са имали наранявания, сред които и ухапвания от кучета, и са били хоспитализирани.