Завръщането на вълка в Европа представлява "реална опасност" за добитъка и живота на хората, предупреди Европейската комисия (ЕК), като обяви плановете си да преразгледа статута на защитен вид на хищника, съобщи „Евронюз“.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
След все по-силните призиви на европейските фермери изпълнителният орган на блока ще навлезе в "нова фаза" на процеса на вземане на решение дали да понижи природозащитния статус на вълците, като събере съответните данни от местните общности и учените.
"Трябва да разполагаме с актуална информация и данни за състоянието на вълка, за да можем да предприемем по-нататъшни действия", заяви говорител на ЕК.
Понастоящем видът е строго защитен съгласно Директивата за местообитанията, приета през 1992 г., която забранява умишленото улавяне или убиване на вълци в дивата природа.
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Но неотдавна глутници вълци се завърнаха в региони на ЕС, където от десетилетия отсъстваха, нападаха добитък и внасят напрежението в земеделските и ловните общности.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен беше лично засегната през септември миналата година, когато нейното 30-годишно пони Доли беше убито от вълк в Североизточна Германия.
"Концентрацията на вълчи глутници в някои европейски региони се превърна в реална опасност за добитъка, а потенциално и за хората", заяви Фон дер Лайен в изявление в понеделник.
Дерогациите от Директивата за местообитанията позволяват на земеделските стопани да предприемат целенасочени мерки за защита на своите култури и поминък, като например използването на капани за "мек улов" на вълци.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Председателят на ЕК призова местните и националните власти "да предприемат действия, когато е необходимо", като прилагат такива дерогации.
"Стига опазване"
Земеделските общности в Европа призоваха да се понижи природозащитният статус на вълците в отговор на нарастващата заплаха, която представляват вълчите глутници.
В резолюция на Европейския парламент (ЕП) от ноември миналата година Комисията беше призована да подкрепи селскостопанския сектор, като осигури по-голяма гъвкавост при защитата на добитъка им от нападения.
Европейската народна партия (ЕНП), най-голямата група в Парламента, оглави подобни призиви, като се позиционира като защитник на правата на фермерите в ключовите реформи на ЕС в областта на околната среда.
Австрия, Белгия, Чехия, Франция, Германия и Италия са сред държавите-членки на ЕС, в които се наблюдава драстично увеличение на броя на убитите животни. В Австрия, където броят на добитъка, убит от вълчи глутници, според съобщенията се е увеличил с 230% до 680 през 2021 г., няколко региона противоречиво разрешиха убиването на вълци.
Природозащитници и неправителствени организации твърдят, че подобно убиване е в нарушение на правото на ЕС.
По-рано тази година 12 министри на околната среда от ЕС изпратиха писмо до европейския комисар по околната среда Виржиниус Синкевичюс, в което призоваха изпълнителната власт да не "отслабва правната защита на вълка". Писмото, инициирано от Словакия, беше подписано от министрите на България, Германия, Гърция, Испания, Ирландия, Кипър, Люксембург, Австрия, Португалия, Румъния и Словения.
"Бавното възстановяване на популациите на вълците в ЕС трябва да се празнува, а не да се страхуваме", заяви Рейнеке Хамелеерс, главен изпълнителен директор на Еврогрупата за животните, в отговор на съобщението на ЕК.
ОЩЕ: Глутниците вълци в Германия се увеличават, животновъдството търпи сериозни щети