Руският газов гигант "Газпром" ще трябва да получи одобрение от съда или от украинската компания "Нафтогаз", за да има достъп до около 145 млн. долара дивиденти от газопровода "Северен поток".
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Решението, постановено от Търговския съд на Англия и Уелс, е взето на 11 юни и е вследствие на разширените разисквания по обжалване на предишно решение от арбитражен съд в Стокхолм за периода до 2020 г.
"Британски съд реши да замрази дивиденти от "Северен поток" в размер на 145 млн. долара при плащанията на "Газпром". Съдът също така задължи "Газпром" да осигури одобрението на "Нафтогаз" или одобрението на съда, когато акционерите на "Северен поток" вземат нови решения за изплащане на дивиденти, с които да се осигурят плащания", пишат в прессъобщение от "Нафтогаз".
Украинската компания обяви, че ще поиска обезщетение в международни съдилища, ако Русия спре през следващата година транзита на газ през Украйна.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Спорът на "Нафтогаз" с "Газпром" се връща към решението на арбитражния съд от 2018 г. в Стокхолм, в което украинската газова компания се опита да предяви иск за над 2,5 млрд. долара активи, които компанията твърди, че са дължими като компенсация за нарушение на договорни задължения, за което се твърди, че е извършено през 2014 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
През това време "Газпром" включи Украйна в система за предплащане за доставки на газ на фона на невъзможността на последната да изплати огромните си газови дългове, които в края на 2014 г. възлизаха на 4,6 млрд. долара.
По-рано украинската държавна газова компания "Нафтогаз" подаде жалба срещу "Газпром" в Европейската комисия, обвинявайки руския газов гигант в злоупотреба с господстващо положение на европейските газови пазари.
"Газпром" и големите енергийни концерни от Германия, Австрия, Франция, Холандия и Великобритания продължават работата си по "Северен поток-2", газопровод с капацитет 55 млрд. куб. метра годишно, който може да доставя руски природен газ директно в Германия и други западноевропейски страни през Балтийско море, заобикаляйки традиционните маршрути, преминаващи през страни от Източна Европа, включително Полша и Украйна.
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Опасявайки се, че "Северен поток-2" ще ги лиши от милиарди долари приходи от транзит, украинските служители се опитаха да саботират енергийния проект, като с помощта на европейските лидери се опитаха да осигурят гаранции от "Газпром" за продължаване на доставките на газ през Украйна. Настоящият договор за транзитно споразумение между "Газпром" и "Нафтогаз" изтича на 31 декември 2019 г.