Тримата българи, които бяха арестувани и обвинени във Великобритания в подозрение за шпионаж в полза на Русия, са разследвани и у нас. Причината - опасения, че са били част от прокремълска мрежа и може да са се опитали да се намесят във вота на българските емигранти, пише британският вестник „Телегаф“.
Още: С патерици, но на щурм: Ранени руски войници са хвърляни напред в Украйна (ВИДЕО)
Още: Сигнал за Тръмп: Катастрофираш, ако прибързаш с преговори с Путин за Украйна
ОЩЕ: Софийската прокуратура разследва шпионаж на задържаните във Великобритания българи
"Възраждане" излезе с позиция на 17 август, в която отрича да има общо със задържаните.
Източници на изданието от София заявяват, че има подозрения, че двама от задържаните българи може да са имали връзки с проруската партия "Възраждане".
Още: Децата във Великобритания избраха своя дума на годината, коя е тя
Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)
Прокурорите в София, които работят съвместно с българското звено за борба с шпионажа, проучват дейността на Орлин Русев, Бисер Джамбазов и Катрин Иванова, които бяха задържани в Лондон и Норфолк през февруари по подозрение в шпионаж в полза на Русия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Следователи от българската избирателна комисия също са започнали разследване във връзка с предположения, че триото може да се е опитало да повлияе на изборите сред българите в Обединеното кралство, пише вестник "Телеграф", цитиран от БГНЕС.
Защо бяха задържани тримата българи?
Русев, 45-годишен технологичен предприемач, беше арестуван в къща за гости в Грейт Ярмът, на брега на Норфолк, а 41-годишният Джамбазов и 32-годишната Иванова бяха задържани в дома им в Хароу, северозападен Лондон.
ОЩЕ: "Гардиън": Задържаните БГ шпиони са част от нов подход на Путин за шпионаж
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
Първоначално те бяха задържани по подозрение в престъпления по Закона за служебната тайна, но впоследствие им бяха повдигнати обвинения за притежание на фалшиви паспорти и други документи.
В България обаче има опасения, че предполагаемата им дейност не се ограничава само до Обединеното кралство, където те живеят от около десетилетие. Прокуратурата потвърди, че е започнала разследване за шпионаж съвместно с българското разузнаване.
Източници в София, цитирани от "Телеграф", предполагат, че разследването е съсредоточено върху твърденията, че тримата са били част от международна мрежа, натоварена със задачата да следи антикремълски фигури, включително журналисти, в цяла Европа. За Джамбазов и Иванова се предполага, че са работили и с българската избирателна комисия в Ийлинг, Западен Лондон, като са помагали на емигранти да гласуват на националните избори.
Росица Матева от Централната избирателна комисия заяви, че работи по установяване на това дали се откриват връзки с конкретни политически партии.
Как са се внедрили заподозрените?
И тримата арестувани са във Великобритания от повече от десетилетие и са били добре асимилирани в българската общност в Лондон. Джамбазов и Иванова са помагали за управлението на социална мрежа, предлагаща съвети и подкрепа на български емигранти, живеещи във Великобритания.
Приятел на Иванова твърди, че през декември миналата година, два месеца преди ареста ѝ, тя напълно е изчезнала от полезрението и е спряла да отговаря през всички форми на комуникация, включително социални мрежи.
ОЩЕ: Задържаните ни сънародници във Великобритания са преследвали Христо Грозев
Преди ареста си тя е работила като лаборант във фирма "The Doctors Laboratory", базирана в централен Лондон. Говорител на фирмата заяви пред „Телеграф“: "Можем да потвърдим, че споменатото лице е било наето от фирмата в миналото. По време на наемането на работа е била предприета строга проверка в съответствие с политиката на компанията. Тъй като става въпрос за полицейско дело, фирмата няма да прави допълнителни коментари".
Триото е обвинено, че е притежавало 19 фалшиви документа с "неправомерни данни", включително паспорти, лични карти и документи за Обединеното кралство, България, Италия, Испания, Франция, Хърватия, Словения, Гърция и Чехия.
Тримата българи се явиха в Олд Бейли на 31 юли и бяха задържани под стража, но все още не са направили изявления.
ОЩЕ: Асен Генов твърди, че Грозев не е подал сигнал срещу българите, обвинени в шпионаж