Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бивш съветник на Зеленски: През март 2022 можехме да сключим с Русия изгоден за Киев мирен договор (ВИДЕО)

30 ноември 2023, 12:09 часа • 6772 прочитания

Изпуснахме завинаги добра възможност на мирните преговори с Русия през март 2022 г., тогава имаше изгодни за Украйна условия. Това свое мнение изказа в интервю бившият извънщатен съветник на ръководителя на президентската канцелария на Володимир Зеленски - Олексий Арестович, който не крие амбицията си да се кандидатира за президент на следващите избори в Украйна.

Още: Земетресение от 5,1 разтърси остров Лесбос, вторичните трусове продължават

Още: С патерици, но на щурм: Ранени руски войници са хвърляни напред в Украйна (ВИДЕО)

Говорейки за преговорите, които се проведоха в Истанбул малко след руското нахлуване в Украйна, Арестович заявява, че Русия е била готова тогава на отстъпки, които днес вече няма да направи (ВИДЕОТО е в края на текста).

В интервюто, част от което е публикувано в неговия телеграм канал, Арестович казва: "Преговорите бяха напълно реални и трябваше да завършат с напълно реално споразумение. И по моя оценка това споразумение щеше да е изгодно за нас [за Украйна]".

ОЩЕ: Русия съкращава исканията спрямо Украйна? 

Още: Сигнал за Тръмп: Катастрофираш, ако прибързаш с преговори с Путин за Украйна

Още: Децата във Великобритания избраха своя дума на годината, коя е тя

Арестович признава, че не е присъствал лично на разговорите - водел е само част от "военните преговори", но е бил отстранен, тъй като по същото време Беларус повдига срещу него обвинение - затова е останал "зад кадър" и е прекарал "малко време" на срещите. Това обаче не му пречи да твърди следното:

"Русия беше готова на всякакви отстъпки, които [сега] никога няма да направи. Освен ако сега не ни дадат 15 пъти повече оръжия, отколкото ни бяха дадени, и не нанесем няколко поражения на фронта. Страхувам се, че пропуснахме тази възможност завинаги. Макар че не изключвам 1,5% вероятност Западът да се опомни и така да се каже да вземе правилното решение. Но ако има преговори, такави условия сега вече няма да има - руснаците почувстваха своята сила и нашата слабост, както и слабостта на Запада."

ОЩЕ: Кадиров се обяви против мирни преговори с Украйна, трябвало да се довърши започнатото 

Арестович коментира и думите на Давид Арахамия (който през март 2022 г. бе начело на украинската делегация на преговорите в Истанбул), който преди няколко дни заяви, че Русия тогава е предложила да прекрати войната, ако Украйна се откаже от членство в НАТО. И по думите на Арахамия тогавашният британски премиер Борис Джонсън е настоял да не се подписва никакво споразумение с руснаците като е обещал пълна подкрепа за Украйна. Сега Арестович казва, че истината се прикрива и че украинските власти се опитват да прехвърлят отговорността за провалените преговори на Борис Джонсън. "Излезте и кажете защо стана така, че Западът ни обеща оръжие, а след това ни даде 5 пъти по-малко от обещаното. Кой е виновен за това, назовете име, кажете кой го направи? Защото иначе се получава прехвърляне на отговорност [върху Борис Джонсън]", заявява Арестович.

Още: Поредна размяна на удари с дронове между Украйна и Русия, в Лиски петролната база гори пети ден (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио

ОЩЕ: Съветник на Зеленски отхвърли възможността за примирие 

"Всички тепърва трябва да разберем подробностите около тези преговори, както и кой е решил да ги прекрати и при какви условия", пише в заключение към публикацията си към видеото Арестович. Впрочем в самото интервю той казва още, че преговорите в Истанбул са били изключително напрегнати и сложни и днес те не бива да се обезценяват с опити за търсене на виновници, а украинското общество трябва да знае какво точно се е случило на тях и защо се е стигнало до този резултат.

ОЩЕ: Зеленски обяви основното условие на Украйна за мир 

Припомняме, че през март 2022 г. по повод преговорите в Истанбул украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Украйна е готова да обсъжда неутрален статут като част от мирно споразумение с Русия, но той ще трябва да бъде гарантиран от трети страни и да бъде подложен на референдум. ОЩЕ: Зеленски: Готови сме да обсъждаме неутрален статут, руски бизнесмени ни предложиха помощ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес