Външните министри не се разбраха за присъединителните преговори с Албания и Северна Македония. Това съобщи след края на заседанието в Люксембург Тути Тупурайнен от финландското председателство на Съвета, цитиран от BTV.
Още: Ще ударят "Турски поток": "Драконовата кралица" подплаши близко протеже на Путин
Още: Орбан пак показа в кой лагер е: "Санкциите рушат икономиката ни, ЕС финансира войната" (ВИДЕО)
Общо 25 от 28 държави в ЕС са подкрепили определянето на дата, уточни на пресконференция еврокомисарят по въпросите на съседството Йоханес Хан.
Позицията на България е подкрепа, но с условия - да бъдат решени спорните исторически въпроси.
Сега въпросът се прехвърля към държавните и правителствените ръководители на ЕС, които ще заседават в Брюксел в края на седмицата.
Още: Желязков след среща с Фон дер Лайен: Ще решаваме различия в коалицията за парите по ПВУ
Още: Калас: Тръмп е прав, че ЕС не харчи достатъчно за отбрана
За пръв път въпросът ще бъде обсъден на най-високо равнище, посочи Тути.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сирски: Водим ожесточени боеве на над 1000 км
Още: Зеленски за "мира от Истанбул": Путин искаше да ме свали и кумецът му да стане президент (ВИДЕО)
По думите на Хан ще бъде обезсърчаващо, ако Европейският съвет също не вземе положително решение. Еврокомисарят призова двете държави и техните граждани да не се разколебават за пътя си към ЕС. Според него Скопие и Тирана трябва да се готвят за начало на преговорите с глави 23 и 24, свързани с върховенството на закона.
Мисля, че допринесох много и днес съм много разочарован, заяви Хан. Той се извини на гражданите на двете държави, че днес няма добра новина. Все още вярвам, че тази седмица може да има положителен резултат.
Обикновено държавите, приети в ЕС, са сдържани към продължаване на разширяването на Общността, обясни той.
Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“
Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)
По-рано стана ясно, че разговорите днес в Люксембург са били тежки. Франция не е променила позицията си и обявила, че на този етап е твърдо против. Холандският външен министър също е подчертал, че Република Северна Македония и Албания не са готови за начало на преговори за еврочленство.
Затова Финландия, която председателства ЕС в момента, официално е поставила на масата разделянето на преговорния процес на двете страни. Предложението обаче било посрещнато със скептицизъм, който в крайна сметка блокирал преговорите на външните министри.