Белгия, която в момента е ротационен председател на Съвета на ЕС, призова страните от блока да се задействат по активно с цел отнемане на правото на глас на Унгария. Будапеща ще поеме председателството от 1 юли 2024 г.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Поредна размяна на дронове между Украйна и Русия (ВИДЕО)
Още: Виктор Орбан не смята, че Русия ще нападне НАТО
„Имаме Европа, която трудно върви напред, като за съжаление някои държави - и по-специално една държава - все повече възприемат отношение на сделки, блокиране и налагане на вето“, заяви в интервю за Politico белгийският външен министър Хаджа Лахбиб.
Думите ѝ са насочени именно към Унгария, която постоянно блокира пакети на ЕС за Украйна, налага вето на санкции срещу Русия и поддържа реторика, по-близка до тази на Москва, отколкото на Брюксел.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
Още: "Защо Русия не е поканена?": Унгария може да се откаже от форума за мир в Украйна
Задействане на чл.7 грози Орбан
Лахбиб настоява за придвижване на процедурата за порицание на Будапеща по член 7 от Договора за Европейския съюз - крайна мярка, която може да доведе до спиране на правото на глас на дадена държава в Съвета на ЕС, ако съответната страна "сериозно и непрекъснато нарушава принципите, на които се основава ЕС".
Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо
Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините
Още: Вучич: Ще издигна паметник на Орбан
„Мисля, че трябва да имаме смелостта да вземаме решения - да стигнем до края на член 7, да активираме член 7, който предвижда прекратяване на правото на вето“, каза тя, цитирана от Politico.
Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп
Още: Румъния подписва през февруари договора за нов комплекс Patriot
През 2018 г. Европейският парламент задейства първата фаза на процедурата по член 7 срещу Унгария, но процесът е в застой. Следващата стъпка от тази процедура често се нарича „ядрена опция“, тъй като предвижда най-сериозните политически санкции, които блокът може да наложи на държава членка - спиране на правото на глас по решения на ЕС.
Снимка: Виктор Орбан, Getty Images
Още: ЕС измисли как да заобиколи Орбан, за да отреже парите на Путин
Будапеща е следващият ротационен председател
Унгария ще поеме председателството на Съвета на ЕС през юли, което ще даде на Будапеща повече правомощия да определя дневния ред и приоритетите на ЕС в продължение на шест месеца. Междувременно унгарският премиер Виктор Орбан продължава да възпрепятства вземането на решения на ЕС по важни въпроси - от военната помощ за Украйна, през санкциите срещу Русия, до предприемането на следващата стъпка за членство на Киев в блока.
Още: Зад кулисите: ЕС натиска Орбан да позволи начало на преговори с Украйна
„Това е моментът на истината“, смята Лахбиб. „Или ще се изправим пред отговорностите си, което изисква политическа смелост и воля, или ще въведем механизми, които не работят. И така, трябва да изберем. Ако стигнем докрай с този механизъм, той трябва да работи. Ако той не работи, трябва да го реформираме. Това е бъдещето на Европейския съюз", заяви белгийският топ дипломат относно чл. 7.
Още: Четири страни: Германия не ни позволява да прекратим зависимостта си от руския газ
Европейският парламент и Германия поставиха под въпрос способността на Будапеща да оглави Съвета на ЕС от 1 юли, но Лахбиб заяви, че Белгия настоява Унгария да заеме предвидения си мандат.
„Това е и напомняне, че да си член на Европейския съюз, означава да уважаваш ценностите, да имаш права, да имаш достъп до фондове, да си част от единния пазар, да уважаваш ценностите на свободата, свободата на изразяване и независимостта на съдебната система“, каза тя. „Ето защо Унгария сега е в процедура по член 7 и е все по-изолирана“.
Още: Орбан пази Путин: Спря харченето на руски милиарди за оръжие за Украйна
След като в края на май Брюксел прекрати подобно дело срещу Полша, Унгария е единствената страна от ЕС, изправена пред този вид санкция.
„Основната грижа на Унгария сега е да задържи ЕС извън войната в съседство. Ако войната стигне до ЕС, тогава член 7 ще бъде най-малкият ни проблем", заяви говорител на Постоянното представителство на Будапеща в ЕС.
Още: Борел за унгарския блокаж: Всяко отлагане на помощта за Украйна се измерва в човешки животи