Германският град Аугсбург бе включен в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство заради изградената преди повече от 800 години водопроводна система, водонапорни кули, богато украсени фонтани, канали и стотици мостове.
Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Баварският град на 2000 години представи изградената през средновековието система за осигуряване на чиста питейна вода и канализация като „сложно взаимодействие между иновативния дух и техническия прогрес“.
Старата част на Аугсбург, разположен на така наречения „романтичен път на Германия“, е прорязан от канали и над 500 мостове - повече, отколкото във Венеция, пише АФП.
Fly with our #DailyDrone to a 1,250-year-old former Benedictine monastery in the diocese of Augsburg. pic.twitter.com/DQqTdT2EGd
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
— DW Culture (@dw_culture) 5 юли 2019 г.
Историята на водата в Аугсбург е свързана са културното и художественото богатство на града, заявява директорът по културните въпроси на града Томас Вайцел.
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо
Аугсбург винаги е смятал водата за ценно богатство и се е стремял да я съхрани.
Находчивите инженери на Аугсбург са предшественици на европейските специалисти в затварянето и пренасочването на речните води от потоците на Лех, Вертак и Синдолд.
Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините
Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп
Водата тече по акведукт и водонапорни кули от 1416 г., която превръща водопроводната система на Аугсбург в най-старата в Германия и в Централна Европа
Sustainable management of water resources demonstrated in the Water Management System of Augsburg, Germany, included in the World Heritage List! pic.twitter.com/igJ8HtLBVU
— Mechtild Rossler (@mechtildrossler) 6 юли 2019 г.
Водата е текла през кухи дървени трупи, свързани с метални отливки към декоративни фонтани.
Водата е преминавала през домовете на месаря в града, което е осигурявало възможност за охлаждане на месото и за изхвърляне на отпадъците.
По-късно силата на водата е използвана в индустрията, като тя е задвижвала мелници и помпени станции, а Аугсбург се превръща в център на текстилната и хартиеното производство.
По време на индустриалната революция през 19 век градът става свидетел на изграждането на първата водноелектрическа централа.
blue in the city#Augsburg #Sommernaechte pic.twitter.com/r6IB7RizAT
— MolBavar (@MolBavar) 29 юни 2019 г.
Единият от водните канали, наречен Леденият канал, е първата в света беловодна река, в която на олимпийските игри през 1972 г. се провеждат състезания по беловодно кану.