Катастрофалната инвазия на Русия в Украйна означава, че Армения вече не може да разчита на Москва като гарант за сигурността си, дори когато нарастват страховете от връщане към открит конфликт с Азербайджан. Това каза арменският премиер Никол Пашинян в интервю за POLITICO.
Още: Десетки дронове се изсипаха в Енгелс и пак руска петролна база гори (ВИДЕО)
Необичайно острата критика на Пашинян към неспособността на Русия да действа като умиротворител в Кавказ само засилва усещането, че Кремъл губи влиянието си и прехваления някога статут на суперсила в бившите съветски републики, които Москва някога е смятала за свой плацдарм.
Още: Заради "недружелюбни стъпки: Русия връчи протестна нота на арменския посланик
Разочарованието в Ереван може да представлява голяма повратна точка за страната с 2,8 милиона души, тъй като след разпада на СССР тя делегира на Русия голяма част от контрола върху своите железници, своя енергиен сектор и дори своите граници, предава БГНЕС.
Още: Украйна отново атакува Русия с дронове (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 08.01.25 - Какво се случва в Курска област?
Когато през 2020 г. Армения водеше 44-дневна война срещу по-силните и подкрепяни от Турция сили на Азербайджан, руските миротворци бяха разположени, за да поддържат прекратяване на огъня. Тъй като Русия е напълно ангажирана да се бие в Украйна, страховете в Ереван нарастват дали войниците на президента Владимир Путин желаят или са в състояние да запазят мира в Кавказ. Това е основателно безпокойство, тъй като съществува опасност Армения да възобнови битката с Азербайджан за отцепилия се анклав Нагорни Карабах.
Още: Армения задържа двама проруски пропагандисти и разгневи Москва
Още: Хакери удариха кадастъра на Русия
Още: Гърция отчете спад в цените на храните
„В резултат на събитията в Украйна възможностите на Русия се промениха“, каза Пашинян, признавайки, че Москва се стреми да избегне отчуждаването на Азербайджан и близкия си съюзник Турция, като и двете придобиха стратегическо значение за Кремъл от самото начало на войната в Украйна миналата година. „Нашата стратегия трябва да бъде в тази ситуация да намалим максимално зависимостта си от другите“, добави той.
Още: Русия се изтегля от Южен Кавказ: "Или не може, или не иска да охранява"
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мете Фредериксен към Тръмп: Гренландия принадлежи на гренландците (ВИДЕО)
Още: Шолц обезпокоен за Австрия, ако там има крайнодесен канцлер
„Искаме да имаме независима държава, суверенна държава, но трябва да имаме начини да избегнем попадането в центъра на сблъсъците между Запада и Изтока, Севера и Юга... Не може да има случай, в който Армения да стане „прокси“. Това е недопустимо”, каза той. "Призоваването на големия защитник Русия всеки път, когато избухне конфликт, е просто неустойчиво", признава той. „Моделът, чрез който имаме проблеми с нашите съседи и трябва да каним други да ни защитават – без значение кои са тези други, е много уязвим модел“, допълни Пашинян.
Още: Русия реагира на снарядите с обеднен уран за Украйна и на ученията между САЩ и Армения
По повод сегашната ситуация с Нагорни Карабах арменският премиер заяви, че руските миротворци са се провалили в мисията си да гарантират сигурността на региона. „Не мога да кажа обаче, че ако руските миротворци не бяха в Нагорни Карабах, сега ситуацията щеше да е по-добра“, признава обаче той.
Още: Арест на Путин, ако дойде в Армения: Ереван със смела стъпка заради Нагорни Карабах