Твърденията за възможни преговори между Москва и Вашингтон са руска информационна операция. Русия се опитва да сплаши украинците със заплахата, че Запада уж ще откаже да подкрепи страната, ако Киев не се съгласи да преговаря. Това написа Олексий Арестович, съветник в канцеларията на президента Володимир Зеленски, в профила си във Facebook.
Още: Наесен с песен: Макрон може да свика нови предсрочни парламентарни избори
Още: "Войната ни действа като наркотик": Защо дезертьори се връщат на фронта? Свидетелски разкази
Според Арестович Кремъл насърчава тази информационна кампания, за да получи няколко месеца отсрочка. За това време Руската федерация може да събере необходимия брой мобилизирани, да натрупа много ирански ракети и дронове и да събере необходимото й военно оборудване.
"Невъзможно е да ни принудите да преговаряме с Путин. Президентът го каза ясно и това решение не подлежи на преразглеждане. Путин е международен военен престъпник. С такива не се преговаря, тях ги съдят. Защо да говорим с труп?", написа Арестович.
ОЩЕ: Как Путин стана напълно зависим от собствените си марионетки
Още: Агитирали в TikTok: 14 души са задържани за тероризъм
Още: Съдбата на окупираните украински земи: Твърди изявления и гръмки слухове
Той отбелязва още, че Украйна ще бъде готова да започне преговори само при следните условия - смяна на ръководството на Руската федерация и оттегляне на руските военни от украинската земя.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Осъдиха задочно на 6 г. затвор главния редактор на „Новая газета Европа“ Кирил Мартинов
И в този случай Украйна ще се съгласи да разглежда единствено въпроси, свързани с екстрадиция на военнопрестъпници, изплащане на репарации и връщане на всички украински военнопленници.