Председателят на Обединената гражданска партия (ОГП) Николай Козлов беше задържан от полицейски служители и отведен в центъра за изолация на нарушители (CIP) в Минск, съобщава ТАСС, позовавайки се на сайта на опозиционната партия, предаде БГНЕС.
"Николай Козлов вече е на ул. "Акрестин". Съпартийците му бяха информирани в Централното районно управление на вътрешните работи", се казва в съобщението.
Лидерът на партията спря да общува в понеделник вечерта, предаде Телеграм канала на Координационния съвет на белоруската опозиция, публикувайки негово съобщение. "Тръгвам. Ако не съм там след 15 минути, тогава съм задържан", написал Козлов на приятел, при когото отивал на гости.
По-рано срещу лидера на Обединената гражданска партия Николай Козлов беше образувано наказателно дело по член 407 от Наказателния кодекс на Беларус за умишлено разкриване на данни от разследване, предварително разследване или закрито съдебно заседание. Козлов три пъти отказва да подпише споразумение за неразкриване след разпити в Следствения комитет, използвайки законното си право и се позовава на член 27 от Конституцията на Беларус („Никой не трябва да бъде принуждаван да дава показания и обяснения срещу себе си, членовете на семейството си , близки роднини"). За отказа да подпише документ за неразгласяване на 18 февруари Николай получи административно наказание от 15 дни.
В случая със създаването на Координационния съвет на белоруската опозиция, Козлов е свидетел като член на съвета. В съответствие с чл. 407 от Наказателния кодекс на Беларус Козлов е изправен пред глоба или арест.
Създаването на Координационния съвет е инициирано на 14 август от бившата кандидатка за президент Светлана Тихановская. Тя не призна резултатите от гласуването, обявени от ЦИК, според които настоящият глава на страната Александър Лукашенко спечели президентските избори с 80,10% от гласовете, а тя зае второ място, като спечели 10,12%. Централата на обединената опозиция съобщи, че задачата на Конституционния съд ще бъде да осигури предаването на властта. По-късно съветът избра президиум от седем члена.
През август Главната прокуратура на Беларус образува наказателно дело за създаването на Координационен съвет. Тогава ставаше дума за публични призиви за завземане на държавната власт или за комисията, с помощта на медиите или Интернет, действия, насочени към причиняване на вреда на националната сигурност. На 21 декември Главната прокуратура допълнително образува наказателни дела срещу членове на президиума на съвета по част 1 на чл. 361-, за създаване на екстремистка формация и по част 1 на чл. 357 за конспирация за завземане на държавната власт.