Председателят на Европейския съвет Антониу Коща призова Северна Македония да изпълни поетите задължения и добри отношения с България, ако иска да стане част от Европейския съюз. "Трябва да работим за пълното изпълнение на задълженията на Северна Македония, които са предпоставка за официалното започване на преговори. Колкото по-бързо се приложат реформите и бъдат изпълнени всички критерии, толкова по-скоро ще завършим процеса на разширяване и всеки от партньорите от Западните Балкани ще влезе в Европейския съюз", заяви Коща.
"Разбира се, необходимо е да се уважава постигнатото от Северна Македония и смятам, че е много важно да се постигне укрепване на доверието между Северна Македония и нейните съседи, особено България. Имам голямо уважение към усилията, които Северна Македония положи в миналото за преодоляване на пречките, особено с Гърция. Това е държава, която дори промени името си, за да ги преодолее", каза още председателят на Европейския съвет, цитиран от БГНЕС.
Трябва да се побърза
По отношение на крайния срок 2030 г., поставен от неговия предшественик Шарл Мишел като цел за приемане на нови членове в ЕС, Коща каза, че не вярва в "изкуствени календари“. "Най-важното е, че всички осъзнаваме, че имаме малко време и имаме чувство за неотложност. С всеки изминал ден ще бъде все по-трудно за хората от Западните Балкани да повярват, че всъщност един ден ще приключим този процес", обясни Коща. Той уточни, че не може да каже дали това ще се случи след една година, след три години или четири години, но фокусът трябва да бъде върху това, което трябва да се направи въз основа на чувството за неотложност.
Още: Мицкоски: Няма да правим повече отстъпки, в ЕС са още в Средновековието
Коща посочи две измерения в процеса на разширяване - преговорите между Европейската комисия и кандидатите за членство и единодушното одобрение на всички държави членки. Той подчерта, че трябва да се уважава оценката на всяка членка на ЕС и да се задават трудните въпроси, да се дават трудните отговори и да се намери общ език за пътя напред. "Най-важното нещо е да запазим общата си воля да завършим този процес и да осъзнаем, че това е процес, основан на заслуги, но чувството за неотложност означава, че всички работим по-усилено и по-бързо, за да завършим процеса", каза още Коща.
"Ако всички са с добра воля и ако работим добре, няма да има вето и няма да се налага да променяме правилата и трябва да ги спазваме. Нуждаем се от постигане на резултати и трябва да работим върху това", завърши Антониу Коща.