Анализатори: Русия засилва кибератаките срещу европейските съюзници на Украйна

29 март 2023, 09:20 часа • 1996 | прочитания

Кибервойната на Русия срещу Украйна до голяма степен се провали и Москва все по-често се насочва към европейските съюзници на Киев, твърдят американски и френски анализатори.

Още: Кримските татари пратиха Тръмп да си гледа работата

Още: "Франциск беше съвестта на света": Проф. Владимир Градев за посланията на светия отец (ВИДЕО)

Френската отбранителна фирма "Талес" заяви в доклад, че Русия нанася удари по Полша, скандинавските и балтийските страни с арсенал от кибернетични оръжия, целящи да сеят разделение и да популяризират антивоенни послания.

В оценка на заплахите по-рано този месец Microsoft заяви, че през първите шест седмици на тази година руски участници са извършили атаки в поне 17 европейски държави.

ОЩЕ: "IT армията на Украйна": хиляди участват в кибервойната срещу Русия

Още: Христо Грозев пред ЕП: За Русия хибридната война е идеология и индустрия

Още: Един от най-големите руски складове за боеприпаси гърми жестоко, тече евакуация (ВИДЕО)

Нападението на Русия срещу Украйна започна на 24 февруари миналата година, но военният гигант не успя да постигне решителна победа на бойното поле над много по-малката си съседка.

Thales и Microsoft заявиха, че нахлуването на Русия е било съпроводено с широкомащабни кибератаки в Украйна, но те са били отблъснати.

"Кибернетичната война не е нанесла решаващия удар, на който Русия се надяваше", заяви пред АФП техническият директор на Thales за кибернетична защита Иван Фонтаренски, като подчерта устойчивостта на украинската защита.

И двете фирми заявиха, че в края на миналата година Русия е изместила вниманието си към други европейски държави.

Още: Русия постави условие за директни преговори с Украйна

Още: Русия наваксва след "великденското примирие": И Харков беше поразен (ВИДЕО)

"През третото тримесечие на 2022 г. Европа беше въвлечена в хибридна кибервойна с висока интензивност в повратен момент от конфликта", заяви Пиер-Ив Жоливе, вицепрезидент на Thales за кибернетични решения.

"Хактивисти" групи

Жоливе заяви, че страните извън Украйна страдат от "масивна вълна" от DDoS атаки, при които сървърът е залят със заявки, които сриват мрежата. Тези атаки все по-често се извършват от "хактивистки" групи, свързани с Кремъл, а не от официални групи, и целят по-скоро да сеят хаос, отколкото да разрушават инфраструктурата - заявиха от Thales.

Сред най-засегнатите държави са Полша, Латвия и Швеция, се казва в доклада на Thales.

В оценката си Microsoft посочва, че атаките тази година в Европа са били насочени предимно към правителствени организации с цел шпионаж.

Подчертавайки глобалния обхват на руските участници, фирмата заяви, че 21% от атаките извън Украйна от началото на войната са засегнали Съединените щати.

Въпреки че атаките извън Украйна често са били тормоз на ниско ниво, Microsoft заяви, че Русия може да избере и по-вредни кибернетични инструменти в бъдеще.

"Ако Русия претърпи повече неуспехи на бойното поле, руските участници може да се опитат да разширят насочеността си към военните и хуманитарните вериги за доставки, като предприемат разрушителни атаки извън Украйна и Полша", заяви Microsoft.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес