Говорейки пред дискусионния клуб във Валдай, Владимир Путин най-малко осем пъти в различни варианти се обърна към Запада с предложение "да възобновим диалога, да бъдем приятели, да си сътрудничим". Това отбеляза анализаторът Алексей Голобуцкий от АМС (Агентство за моделиране на ситуациите) в своя публикация във Facebook.
Ето по-конкретно какво каза Путин там, изброява Голобуцкий отделни цитати от речта на руския президент:
- Сега пред човечеството има два пътя - ... да се опитаме заедно да намерим решения [на световната криза], дори да не са идеални, но да са работещи.
- Винаги съм вярвал и вярвам в силата на здравия разум.
- Рано или късно Запада ще трябва да започне равностоен разговор за общото ни бъдеще.
- Русия ще даде важен принос за изграждането на многополюсния свят.
- Русия, като независима, самобитна цивилизация, не се смята за враг на Запада. Но има два Запада - единият е Запада с традиционни, преди всичко християнски ценности, с които ние имаме общи корени още от Античността.
- Напомням за предложенията на Русия към западните партньори за укрепване на доверието и системата за колективна сигурност.
- Русия се опита да изгради отношения със Запада и НАТО, нейното послание беше едно и също – „да живеем дружно“.
- Русия не предизвиква елитите на Запада, ние не възнамеряваме да станем хегемон.
Това се превръща в централна тема за Кремъл, продължава анализаторът: да накара по всякакъв начин Запада да се съгласи на диалог, за да си даде време за глътка въздух и някакъв път за бягство. Основното послание на Путин към западните страни се върти около тезата - „трябва да преговаряме, нека да преговаряме, имате нужда от нас, аз не претендирам за нищо“
ОЩЕ: Путин помоли президента на Гвинея-Бисау да предаде на Зеленски, че е готов за преговори
Путин използва всички дипломатически пътища - задействал е различни чуждестранни лидери, които са вербувани да предадат руското настояване за преговори. Путин включи в това всички лобисти, на които плаща – не само Сиярто (унгарския външен министър Петер Сиярто - бел.ред.), но и политици от Румъния, Германия, Австрия, Сърбия, изобщо целия лобистки корпус, пише нататък експертът. Ядрената заплаха, която размахва, също е начин за Путин да подтикне Запада към диалог.
Путин освен това се опитва да докаже колко полезна може да бъде Русия за Запада - като източник на евтини енергийни ресурси, като посредник в сложни конфликти (въпреки че в действителност тя самата създава конфликти и това се разбира от всички), като противотежест в отношенията с Китай... Путин демонстративно намали и доскорошните си апетити като започна да подчертава, че Русия "не възнамерява да стане хегемон", добавя Голобуцкий.
Според анализатора от само себе си се натрапва изводът от цялата тази риторика на Путин, че нещата за Русия се развиват лошо. Путин се опитва да се задържи на власт като иска да се изплъзне от войната и изолацията. Но този път едва ли ще му позволят. В крайна сметка Запада ще трябва да компенсира всички загуби от руския геополитически демарш за нечия сметка и да, това ще бъде за сметка именно на Руската федерация, пише той.
Освен това Запада изглежда най-после си е научил 300-годишния урок - Москва винаги атакува отново, винаги подновява конфликтите, отново и отново се превръща в източник на все по-сериозни заплахи. И никакви поражения във войните не спират този цикъл. Затова разпадът на Русия изглежда е единственото надеждно решение за сигурността на региона и света, заключава експертът.