Руските окупационни власти започнаха да обявяват, че резултатите от техните т.нар. референдуми за анексиране на украински територии са валидни. Те съобщиха това на 26 септември - ден преди предвиденото приключване на "гласуването", което е днес.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Окупационните администрации се позоваха на явно фалшифицирани данни за избирателната активност. На 26 септември руските държавни медии съобщиха, че всички референдуми в Херсон, Запорожие, Донецк и Луганск вече са валидни, тъй като на всеки от тях уж е достигнато над 50% участие. Руските официални лица все още не са изяснили дали фалшифицираните от тях цифри за участие трябва да отразяват проценти от довоенното население на претендираните области, или само от настоящите жители на контролираните от Русия части.
ОЩЕ: "Референдумът" в Херсон: Абсурден театър, ходят от врата на врата
Ръководителят на Херсонската окупационна администрация Владимир Салдо заяви още на 25 септември, че вече подадените гласове са "достатъчни за положителен (проруски) резултат от референдума", но че окупационните власти ще оставят избирателните секции отворени до 27 септември.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Руските държавни медии съобщават, че на 26 септември избирателната активност в Донецк е 86,89%, в Луганск - 83,61%, в Херсон - 63,58%, а в Запорожие - 66,43%.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Избирателната активност дори при свободен и честен референдум, а не при фалшив като този на Кремъл, почти сигурно ще бъде много по-ниска, анализират от Института за изучаване на войната (ISW).
По данни на Върховния комисар на ООН по правата на човека, руската инвазия в Украйна е довела до разселването на 12,8 млн. души, което е над 25% от населението на Украйна, между февруари и май 2022 г. Повечето от разселените са от южната и източната част на страната, където се провеждат фиктивните референдуми. И дори в мирно време украинците не се явяват да гласуват с толкова високи проценти, колкото съобщават руските окупационни власти. На първия тур на президентските избори в Украйна през 2019 г. избирателната активност е едва 62,8 %.
Украинският ръководител на Луганска област Серхий Хайдай съобщи на 25 септември, че руските окупационни власти оповестяват проценти на избирателната активност, а не брой гласове, защото не знаят колко хора са останали в окупираните части на Украйна. Хайдай отбеляза, че окупационните власти съобщават за висока избирателна активност за градове, които войната почти напълно е обезлюдила.
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Руските окупационни служители вероятно използват "анкетиране" от врата на врата, за да идентифицират потенциални бъдещи дисиденти и партизани, пише още ISW. Хайдай съобщи, че окупаторите преглеждат бюлетините на гласоподавателите и отбелязват тези, които гласуват против руското анексиране на Луганск. Добавя още, че разпространяват слухове, че арестуват гласувалите с "не", за да възпрат допълнителен вот на несъгласие с анексирането.
Междувременно ръководителят на военно-гражданската администрация на Запорожка област - Евгений Балицки - заяви, че постоянните органи на властта ще бъдат формирани чрез избори, които ще се проведат една година след решението за присъединяване на областта към Русия, взето след резултатите от проведения референдум. "Като ръководител ще изпълнявам задълженията си до провеждането на изборите", добави той, цитиран от руската агенция "Интерфакс".
Балицки уточни, че на изборите трябва да бъде определена както изпълнителната, така и законодателната власт.
Планираното от Кремъл анексиране на окупирана Украйна може да се осъществи преди или малко след 1 октомври, когато започва обичайният есенен цикъл на руската военна повинност. Причината - да се даде възможност за принудително призоваване на украински цивилни граждани да се бият срещу Украйна, твърдят от Института за изучаване на войната.
Доказателство за тази теза може да бъде намерено в думите на Евгений Балицки - руския пълномощник в Запорожие. Според него след "анексирането" Москва ще изпрати украинците от окупираните територии на война. Според него местните "доброволци" ще се присъединят към руската армия в борбата ѝ срещу Украйна.
Отделно, назначеният от Русия окупационен губернатор на анексирания Севастопол (в Крим), Михаил Развожаев, твърди, че руските власти са мобилизирали около 2000 души в окупирания полуостров като част от частичната мобилизация на Путин. Руските окупационни власти и преди са мобилизирали насилствено украински цивилни от всички окупирани украински области, но в по-малък мащаб.
Украинското разузнаване твърди, че анексирането може да стане на 30 септември.
Четирите области на Украйна, в които се провеждат "референдуми" за присъединяване към Русия, може да бъдат обединени в нова административна единица - "Кримски федерален окръг". Това съобщават източници в руския парламент пред в. "Ведомости". Спряга се дори името на сменения шеф на "Роскосмос" Дмитрий Рогозин, който според публикацията ще заеме поста на ръководител на окръга.
Окончателните резултати от т.нар. референдуми се очакват на 28 септември.