Американският вицепрезидент Джо Байдън пристигна на посещение в Белград, където обяви, че между САЩ и Сърбия се открива нова глава в отношенията. Държавникът се извини за сръбските жертви от кампанията на НАТО през 1999 г., при която загинаха 2500 мирни граждани, над 12 500 бяха ранени, а броят на безследно изчезналите достигна над 1000 души.
На летище „Никола Тесла“ той бе посрещнат от премиера Александър Вучич, а също с традиционния обичай с хляб и сол. Байдън бе придружаван от съпругата си и 400-членна делегация, предаде БГНЕС.
Малко след това започнаха преговорите между Вучич и Байдън, в които се включиха и сръбските вицепремиери Ивица Дачич, Небойша Стефанович и Зоран Михайлович, министърът на отбраната Зоран Джорджевич и директорът на Службата за Косово и Метохия Марко Джурич.
Медиите предадоха, че на разговора между двамата държавници са обсъдени отношенията САЩ-Сърбия, диалогът между Белград и Прищина, както и регионалните отношения.
„Някои моменти от нашата история бяха болезнени, но ние откриваме нова глава“, заяви Байдън на съвместната пресконференция със сръбския премиер. Той каза още, че високо оценява усилията на Сърбия за регионално помирение, особено посещението на Вучич в Сребреница и подписването на декларацията с Хърватия. По думите му „за това се иска много политическа смелост и лидерство". Гостът подчерта, че „Сърбия е крайъгълен камък за целия регион“.
САЩ и Сърбия със сигурност не са съгласни по всички въпроси, има много белези и рани, които съществуват още от 90-те години, но ще се предприемат стъпки за икономическия растеж на целия регион, подчерта американският вицепрезидент.
Гостът посочи още, че САЩ подкрепя европейския път на Сърбия, което е от полза за всички. „В интерес на САЩ е сърбите да напредват и аз наистина вярвам в това“, изтъкна Байдън, добавяйки, че страната трябва да стане част от Евросъюза.
На свой ред Вучич заяви, че е напълно убеден в намеренията на Америка за постигане на стабилни и мирни Балкани. "Аз смятам Байдън за приятел на нашата страна и мой личен приятел“ добави Вучич.
По-късно Джо Байдън ще бъде приет и от президента на Сърбия Томислав Николич, след което ще се отправи към Косово.