ЮНЕСКО трябва да бъде уведомена за всяка промяна в статута на истанбулския музей "Света София". Всяка промяна може да наложи преразглеждане на статута му от Комитета за световно наследство, съобщи Организацията на обединените нации за образование, наука и култура.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Очаква се днес Върховният административен съд на Турция да обяви, че преобразуването на "Света София" в музей през 1934 г. е незаконно, което ще даде зелена светлина за възстановяването ѝ като джамия, пише гръцкият вестник Kathimerini.
Според заявление от ЮНЕСКО, "Света София" е включена в списъка на обектите на световното културно наследство като музей и като такъв има определени ангажименти и законови задължения.
Държавата трябва да се увери, че нито една промяна не подкопава изключителната универсална стойност на обектите на нейна територия, включени в списъка, заявиха от международната организация.
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
ЮНЕСКО трябва да бъде предварително уведомена от съответната държава за всяка промяна и, ако е необходимо, да бъде направен преглед от страна на Комитета за световно наследство.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Асоциацията, която заведе делото за статута на емблематичната сграда, твърди, че "Света София" е собственост на султан Мехмед II, който през 1453 г. превзема града - тогава Константинопол, и превръща 900-годишната византийска църква в джамия.
Отделни представители на Турция се борят отдавна за превръщането на "Света София" в джамия, като твърдят, че това ще представи по-добре страната като изключително мюсюлманска. Предложението за това обаче дойде от президента Реджеп Тайип Ердоган, който поиска паметникът от световното наследство на ЮНЕСКО да бъде възстановен като джамия.
Това предизвика предимно отрицателни реакции от международната общност. Ердоган отговори, че критиките са атака срещу турския суверенитет.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия