Най-голямата ядрена електроцентрала в Европа - Запорожката АЕЦ, вече няма връзка посредством нито един резервен външен електроповод. Това оповести генералният директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси.
Още: "Франциск беше съвестта на света": Проф. Владимир Градев за посланията на светия отец (ВИДЕО)
Още: Христо Грозев пред ЕП: За Русия хибридната война е идеология и индустрия
Екипът от експерти на МААЕ, разположен в АЕЦ Запорожие, беше информиран, че линията 330 киловолта (kV) е била изключена в 14:04 ч. местно време вчера, поради проблем, възникнал от другата страна на река Днепър, на около 13,5 километра от централата от 330 kV, което осигурява резервно захранване на обекта. Причината за прекъсването не е ясна, казват руснаците, окупирали АЕЦ-а, добавяйки, че са били информирани от украинския мрежов оператор, че работата по линията е в ход.
Същевременно, "Укренерго" съобщи, че има повреда заради руски обстрел. "Тъй като в района се водят боеве, аварийно-възстановителните работи се извършват в зависимост от ситуацията със сигурността и с разрешение на военните", пише в съобщението, но с изрично уточнение, че има "само още един електроповод", осигуряващ ток на АЕЦ Запорожие.
Още: Украйна алармира за проблем с АЕЦ Запорожие, който няма аналог в историята
Още: Един от най-големите руски складове за боеприпаси гърми жестоко, тече евакуация (ВИДЕО)
Още: В Украйна има 63 хиляди безследно изчезнали лица и само малка част са в плен
Откъде има ток за АЕЦ-а?
В официалната информация на сайта на МААЕ пише, че ядрената централа все още получава необходимото електричество от своята единствена линия от 750 kV, но загубата на линията от 330 kV означава, че в момента централата няма налични резервни опции за захранване извън площадката. Преди конфликта централата имаше налични четири линии 750 kV (основни електроповоди) и шест линии 330 kV (резервни електропроводи).
Въпреки че не е имало пълна загуба на външно захранване в този случай, АЕЦ Запорожие вече 8 пъти изпита пълна загуба на външно захранване от август 2022 г., което я принуди временно да разчита на аварийни дизелови генератори.
Още: Как и защо Путин изневиделица си хареса талибаните в Афганистан?
Още: Русия постави условие за директни преговори с Украйна
Честите прекъсвания на електрозахранването остават източник на сериозна загриженост за ядрената безопасност и сигурност в най-голямата атомна електроцентрала в Европа, тъй като тя се нуждае от електричество за охлаждане на своите реактори и за други основни функции, дори ако всички реакторни блокове са били спрени. В момента всички реактори са в студен режим на работа, с изключение на блок IV, който осигурява пара, необходима за поддръжката на централата.
Още: Русия не допуснала инспектиращите от МААЕ до реакторните зали в АЕЦ "Запорожие"
Още: Русия наваксва след "великденското примирие": И Харков беше поразен (ВИДЕО)
Още: Специален трибунал за Путин в Хага: Проектът е готов