Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

60% от сърбите подкрепят протестите, довечера бунт по модела срещу Милошевич

13 януари 2025, 16:11 часа • 715 прочитания

Застанали  пред Конституционния съд в сърцето на Белград, на няколко метра от парламента и кметството, няколко десетки студенти стоят неподвижно. Очите им са покрити с бяла превръзка. Около тях са десетки хиляди подкрепящи ги граждани, по-точно 28 000 според преброяването на независимия институт на архивите. Те спазват 50-минутно мълчание в знак на почит към петнадесетте жертви на срутването на козирката на гарата в Нови Сад на 1 ноември, а мобилните им телефони мигат. Единственото, което се чува, е лай на куче, плач на дете или кашлица. След като петнайсетте минути мълчание свършват, се чува гръмотевичен взрив от свирки, барабани и освирквания. Този прочистващ ритуал се разпространява в цяла Сърбия и е насочен не само към режима на президента Вучич, но и към съдебната система, обвинявана, че изпълнява заповедите на политическите сили, събощи БГНЕС.

По същото време и в Ниш, вторият по големина град, се събраха хиляди хора. Ден по-рано именно в Нови Сад се проведе демонстрация пред офисите на Агенцията за разузнаване (БИА, тайните служби), за да се предложи „приятелска среща“. Това беше алюзия за телефонните обаждания на агенти на БИА до родителите на протестиращите ученици, които ги призоваваха да насърчат потомците си да спрат да се бунтуват. Този метод едва ли работи: хиляди студенти се събраха в Белград в петък, къщото се случи в Крагуевац. Всички те осъдиха отношението на правителството: въпреки обещанията, нито едно от исканията им не е изпълнено. 

Още: Вучич плаши с преторианска гвардия, според опозицията корабът му потъва

„На прокуратурата ѝ отне повече от месец да реагира на физическото нападение срещу студентите, които отдадоха почит на жертвите на гара Нови Сад пред Факултета по драматични изкуства в Белград на 22 ноември. И дори тогава това беше по инициатива на декана и след ежедневен натиск от страна на студентите“, се казва в съобщението им до медиите. „Това още веднъж показва, че нито полицията, нито прокуратурата, нито държавните органи като цяло смятат, че „законът е приоритет“.

От петимата обвиняеми само двама са били изслушани. Идентифицирани чрез социалните мрежи, всички те са членове на Сръбската прогресивна партия (СПП) на президента Вучич. В разговор пред ТВ N1 прокурор Ясмина Паунович заяви, че това доказва, че в Сърбия няма независима съдебна система. „Тези хора трябва да бъдат арестувани. Защо ги разпитват две седмици преди жертвите? Това им дава време да им повлияят, както и на свидетелите“.

Още: Недоволството в Сърбия не спира: Хиляди на протест срещу правителството (ВИДЕО)

„Искаме справедливост“ това е повтарящият се лозунг на студентските демонстрации. Но на транспарантите се четат също „Ние защитаваме Конституцията, кога тя ще ни защити“ и „Оставка, затвор“.

„Нашата система ни убива. Някой трябва най-накрая да каже - аз съм виновен“, казва Дияна Хрка, майка на една от младите жертви на трагедията на гара Нови пазар, в интервю за N1. „Конституцията гарантира равенство, но тези, които трябва да бъдат арестувани, не са“, отбеляза един от студентите, събрали се пред Конституционния съд в Белград, докато изготвяше списък на членовете от нея, които сега се потъпкват.

Горан Весич, бившият министър на транспорта, строителството и инфраструктурата, напусна поста си четири дни след фаталното срутване. Задържан е в ареста за няколко дни, но бързо е освободен. На 30 декември той е обвинен в „сериозно нарушение на обществената сигурност“, заедно с още дванадесет души. Конституционният съд обаче постанови, че тези хора отново трябва да бъдат задържани под стража, въпреки искането на прокурора, отговарящ за делото. Освен това, както посочва независимият седмичник „Радар“ в броя си от 9 януари, обвинителният акт не съдържа обвинение в корупция.

Още: Белград публикува цялата документация за трагедията на гарата в Нови Сад

Сръбското издание на Forbes обаче публикува договори, сключени между китайската компания China Civil Engineering Construction Corporation (CCECC), която отговаря за договора за обновяване на гара Нови, и сръбския подизпълнител Starting, от 2021 и 2022 г., които пораждат сериозни съмнения относно прозрачността на този договор. Стойността на проекта е умножена по 2,7, като е нараснала от 1,9 млрд. динара (162 млн. евро) на 5,1 млрд. динара (435 млн. евро), без ясно обяснение. Това накара прокурор Ясмина Паунович да заяви, че „този случай надхвърля рамките на прокуратурата в Нови Сад, тъй като е свързан с икономически и финансови престъпления“. Мнение, споделено от Зоран Джаич. Този инженер-геолог е бил нает да възстанови станцията от Starting, но в крайна сметка подава оставка през август 2022 г. заради натиск от страна на компанията. Разследването става още по-непълно, тъй като пренебрегва експертното становище на Факултета по технически науки в Нови Сад, публикувано на 31 декември, което установява, че навесът след реконструкцията - което властите първоначално отричат - тежи с 23 тона повече от преди. Непоносимо тегло за конструкцията. Ето защо студентите и демонстрантите повече от два месеца неуморно повтарят, че ръцете на властите са „изцапани с кръв“.

Още: Протестиращи обградиха президентството на Сърбия, полицаи изведоха Вучич (ВИДЕА)

Според неотдавнашно социологическо проучване над 60% от сърбите подкрепят движението. Тази вечер в Белград ще се проведе нов митинг по случай православната Нова година, както беше по време на голямото движение през зимата на 1996-97 г. срещу режима на Слободан Милошевич. 

Вучич ще представи цялата документация за гарата в Нови Сад

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес