Федералната служба за банков надзор на Германия осъществява надзор върху повече от 30 банки по подозрение за пране на пари, съобщи изпълнителият директор Торстен Пьоч.
Пред „Бьорзен Цайтунг“ той споделя, че става въпрос за „микс от различни области“.
Броят на банките под надзора на службата се е увеличил, след като преди година беше регистрирано наличието на недостатъци по предотвратяване прането на пари.
Службата е въвела и така наречения интензивен надзор в отдела за банков надзор, при който проблемните случаи са поставени под специално наблюдение.
За да се справи с проблема за недостатъчен обмен на информация между банките и институциите, които се борят с прането на пари, Пьоч настоява за създаване на база данни, в която да бъде записвана съответната информация, която да подлежи на обмен между оправомощените органи. Той смята, че би било полезно да се създаде европейски регистър, в който да фигурират данни за идентифицирани юридически лица и действителните собственици, установени в рамките на проверката „Know your Customer“ (задължителен процес на идентифициране и проверка на самоличността на клиента при откриване на сметка и периодично след това –бел. ред.). Изискванията за защита на личните данни обаче се оказаха препятствие.
Той смята, че финансовият сектор е добре защитен с оглед засиления обмен на информация, повишената осведоменост за рисковете от пране на пари и разширяването на звеното за финансово разузнаване (FIU), което получава доклади за съмнителни дейности. "Нивото на заплаха остава високо. Но ако смятате, че Германия е рай за пране на пари, в него ще става все по-неудобно да се живее“, каза изпълнителният директор на Федералната служба за банков надзор.
Той е убеден, че през 2023 г. е напълно реалистично да започне работа европейска агенция за борба с прането на пари.