Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

100 млрд. евро от НАТО за Украйна: Вече има идея кой и колко да плаща

05 април 2024, 13:07 часа • 4384 прочитания

Министърът на външните работи на Латвия Кришянис Каринш (подал наскоро оставка) смята, че съюзниците от НАТО могат да предоставят на Украйна 100 милиарда евро за 5 години чрез фиксирани вноски от всяка държава членка в зависимост от размера на икономиката ѝ.

Идеята му е свързана с проекта на генералния секретар на Алианса Йенс Столтенберг за голям пакет помощи за Киев, който да бъде гласуван на срещата на върха във Вашингтон през юли 2024 г. Целта е парите да се осигурят преди евентуално завръщане на Доналд Тръмп като президент на САЩ - републиканецът неведнъж е изразявал твърди позиции срещу военния съюз и дори наскоро "покани" Русия да нападне страните членки на НАТО, които не плащат достатъчно.

Още: "Да спасим Украйна от Тръмп": НАТО готви 100 млрд. долара за Киев

Идеята на Латвия - 0,25% от БВП за Украйна

"Всъщност най-добрият начин може би е не да се договорим за сума, а да се договорим за процент от БВП, който ще бъде споделяне на тежестта. Така че 0,25% за Латвия е същото като 0,25% за Германия или Франция. Разбира се, от страна на Германия и Франция, които имат големи икономики, това ще бъде и голяма сума. От Латвия, която има по-малка икономика, това са по-малко пари, но ще се усещат по същия начин", обясни Кришянис Каринш в коментар за радио "Свобода" относно възможния механизъм.

Още: "Ще помогнем на Украйна": НАТО обяви създаването на своя мисия

Латвия планира да похарчи 0,25% от своя БВП за помощ за Украйна през тази година. Приносът на Германия ще бъде в размер на 0,2% от БВП. В същото време редица държави като Франция, Италия и Испания отделят само 0,05-0,15% от своите БВП.

Що се отнася до България, ясно е, че през изминалата година страната ни достигна целите на Алианса за отделяне на 2% от БВП за отбрана.

Снимка: Facebook.com/Krišjānis Kariņš

Латвийският министър обясни също така, че в момента сред партньорите от НАТО съществува разбиране, че за Украйна са необходими нови допълнителни средства. Според него пакетът от помощи може да вземе предвид бъдещите разходи, които държавите членки ще направят през тази година и които вече са обявени.

Още: Какво очаква Украйна от НАТО?

Скептицизъм

Идеята за отчитане на вече предоставената помощ предизвика скептицизъм в някои страни, тъй като 100 млрд. долара за 5 години са 20 млрд. годишно - това е сумата, която държавите членки на ЕС вече са планирали да отделят за военна помощ за Украйна през тази година, съобщи върховният представител на ЕС Жозеп Борел.

Още: Като по времето на Студената война: Дуда поиска увеличаване на вноските в НАТО

Украинският министър на външните работи Дмитро Кулеба, след 15 срещи с колегите си в централата на НАТО и заседание на Съвета Украйна-НАТО, изрази съмнения, че страните от Алианса ще успеят да реализират идеята със 100 млрд. помощ.

Още: Кулеба: Германия веднага започва да търси Patriot за Украйна не само в НАТО, но и в света

"До срещата на върха във Вашингтон остават още няколко месеца. И аз лично се надявам, че най-накрая ще успеем да се споразумеем за това как може да изглежда и как може да работи" споразумението, каза Каринш.

Генерален секретар на НАТО Йенс Столтенберг потвърди намерението за предоставяне на дългосрочна и предвидима помощ за Украйна от всички съюзници, но отказа да навлезе в подробности за конкретната сума, като обясни, че този въпрос първо трябва да бъде съгласуван със страните партньори.

Още: Столтенберг: НАТО не е и няма да бъде част от конфликта в Украйна

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес