Повече от 100 лидери, представляващи територии с 85% от световните гори, ще се ангажират да спрат обезлесяването до 2030 г. в "значителна степен" по пътя към справяне с климатичните промени.
Още: Проклятието на "Авелино" застигна и папа Франциск
Още: Одеса е в пламъци след руска атака, Украйна удари тежко военна база (ВИДЕО)
Държави, сред които Бразилия, Русия, Канада, Колумбия, Индонезия и Демократична република Конго, ще подпишат съвместно споразумение за това днес на срещата COP26. България също е сред страните, които ще подпишат днешното споразумение за спиране на обезлесяването.
Съгласно споразумението 12 държави се ангажират да предоставят 12 милиарда долара в периода между 2021 и 2025 година, за да подпомогнат развиващите се страни, включително за възстановяване на земите и справяне с горските пожари. Още милиард и 700 милиона долара ще отидат за поддръжка на коренното население за запазване на горите и засилване на правата им в горските райони.
Активисти и защитници на околната среда коментират, че светът губи горите си със зашеметяваща скорост - на всеки две секунди изчезва гора с площ като футболно игрище заради селското стопанство, урбанизацията, горските пожари и горското стопанство. Според една от инициативите, която следи обезлесяването, през миналата година светът е загубил 258 хиляди квадратни километра гора, което е повече от цялата територия на Великобритания.
Още: Синоптици предупреждават: Задава се обрат във времето в Гърция
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.04.25 - Путин предложил да спре инвазията
Очаква се днес изпълнителните директори на повече от 30 финансови институции също да обещаят да спрат да инвестират в дейности, свързани с обезлесяването.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: Готови сме за директни мирни преговори с Москва
Още: Наесен с песен: Макрон може да свика нови предсрочни парламентарни избори
Според последното подобно обещание, Декларация за горите, подписана през 2014 г., трябваше да се намали наполовина обезлесяването на тропическите гори и да се възстановят поне 150 милиона хектара гори до 2020 г. Въпреки мащабната реклама при подписването й, нито една от целите в декларацията не бе изпълнена. Нещо повече, оттогава насам унищожението на първичните тропически гори като цяло дори се е увеличило, сочи доклад за напредъка по Декларацията, публикуван през октомври.