Най-голямото предизвикателство пред образователната система в бъдеще е промяната на философията на делегираните бюджети. Това каза председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева за равносметката на 2016 г. и плановете на ръководената от нея организация за 2017 г.
Още: Оценка за дисциплина по закон: Министърът на образованието Красимир Вълчев внесе яснота
Още: Кои ще са професиите на бъдещето и какво трябва да могат учениците? Говори просветният министър
По думите й е необходима промяна и в кадровото обезпечаване, свързано с добро управление.
„Третото нещо е подготовката на бъдещите учители във висшите училища. Това стои в основата също на качественото образование“, каза Янка Такева.
Тя отчете, че през 2016 г. са направени изключително много конференции, които са свързани с новите предизвикателства, предаде Фокус.
Още: Старт на кандидатстудентската кампания на Софийския университет за 2025 г.
„Едно от тях е работата в мултикултурна среда. Второто предизвикателство в тази посока е обучението на децата мигранти, а третото е как ние учителските синдикати в балканските страни трябва да развием политиките за мир, разбирателство, добросъседство, защото виждаме, че сме свидетели на явление като тероризъм и война, което беше забравено от редица поколения. Така че наред с хубавите неща, имаме още по-предизвикателни, които стоят и чакат своя ред за следващата календарна година“, посочи Янка Такева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Канал за мигранти ли е университетът в Перник? Отговорът на ректора
Още: "Мяра": Българинът е дори репресивно настроен относно дисциплината в училищата (СНИМКИ)