Министерството на образованието и науката (МОН) е изпратило "препоръка" до всички ректори на висшите учебни заведения в страната, в която те са били посъветвани да прекратят всякаква обща научна и изследователска дейност с руски учебни заведения. На практика това значи българското и руското висше образование да прекратят в голяма степен своите отношения - обмени на студенти и преподаватели, общи проекти и програми и т.н.
Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега
Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината
Това научи Actualno.com от свои източници.
Въпросното писмо е било изпратено до ректорите на университетите на 15 март 2022 година. Самият текст е под формата на "препоръка", което назад във времето се е случвало много рядко, тъй като МОН няма никакво участие във взимането на решения от страна на университетите, защото от своя страна те са автономни. Въпреки това обаче в малкото случаи, когато подобни препоръки са били изпращани, те са имали ясен сигнал - предприемане на действия от страна на ректорите.
На този етап не е ясно дали предстои вземане на общо решение по казуса. Както и досега, всеки ректор ще предприема подобно решение за своя си университет.
Още: Български език в Украйна, украински студенти у нас: София и Киев подписаха нов протокол
Още: "С мама се готвим": Българче е световен шампион по математика
Пред Actualno.com от образователното ведомство коментираха, че тези действия са „във връзка с актуалната международна обстановка и общата позиция на Европейския съюз, включваща и налагане на определени ограничителни мерки спрямо Руската федерация предвид ситуацията в Украйна" и допълват, че са препоръчали " да се замрази провеждането на съвместни дейности с университети, чиито академични ръководства са подкрепили публикуваното на 4 март 2022 г. официално становище на Руския съвет на ректорите в подкрепа на действията на президента на Руската Федерация".
С кои прекратяваме отношения?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Въпросното становище включва подписите на 305 ректори на повечето водещи руски университети. Те заявяват, че предприетите действия от страна на руският президент Владимир Путин били "най-трудното, но необходимо решение в неговия живот" и призоваха като образователни дейци "ефективно да се сплотим около нашия президент, като с нашия пример укрепваме оптимистичния дух и вярата в силата на разума сред младите хора".
Санктпетербургският държавен университет също е сред подписалите декларацията. Снимка: iStock
Пред Actualno.com от Софийския университет "Св. Климент Охридски" също потвърдиха за въпросното писмо от страна на МОН и уточниха, че наистина не става дума за руските университети изобщо, а само до тези университети, чиито ректори са подписали декларация в подкрепа на войната:
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
"Софийският университет има договори за сътрудничество с някои от тези университети, но през последните години на практика сътрудничество не е имало. Самата декларация е известна. Наскоро получихме съобщение от УНИКА - асоциацията на университетите от европейските столици, че изключват три руски университета, чиито ректори са подписали декларацията", заявиха пред Actualno.com от Алма матер.
По повод запитванията ни от образователното ведомство уточниха, че министър Николай Денков е използвал случая да обърне внимание и върху възможността представители на украинската академична общност да бъдат привличани като част от преподавателския и научноизследователския състав в български висши училища, когато това е целесъобразно.
По темата работи Ивайло Илиев