Близо 10 млн. лева ще дадем по ОП „Региони в растеж“ за закупуването на техническо оборудване в близо 100 професионални гимназии в страната. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на откриването на новия център за диагностика на електрически и конвенционални автомобили в Професионалната гимназия по транспорт и енергетика „Хенри Форд“.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Вълчев каза, че именно там се обучават най-много ученици и в последните години са направени най-много инвестиции.
„Откриването на този център има символично значение, защото то олицетворява партньорството, което ние имаме като институция и партньорството между училищата и бизнеса от друга страна“, каза министърът.
Той добави, че са изготвили промени в закона за професионалното образование и обучение, които ще бъдат публикувани утре и имат за цел да улеснят по-нататък въвеждането на дуално обучение. Вълчев и добави, че това е начинът, по който трябва да се обучават бъдещите кадри и обяви, че ще насърчава и клъстерния подход. Вълчев обясни, че такъв клъстер вече е създаден по отношение на електрическите автомобили и транспортните средства. В него са включени и висшите училища, както и професионалната гимназия „Хенри Форд“, предаде БГНЕС.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
„Направихме и така, че с план-приема бизнесът да бъде включен в по-голяма степен в определянето на регионално и общинско ниво на професиите, които се изискват. Включихме представители на бизнеса и в обществените съвети на професионалните гимназии. Надяваме се, че всички тези мерки ще дадат резултат. Тази седмица публикувахме проект на постановление, с което определяме критериите за защитени специалности и специалности с очакван бъдещ недостиг на пазар на труда“, каза още той.