Лекарите специалисти да не зависят чрез направления от общопрактикуващите лекари, а пациентите им да имат свободен достъп до тях. Медицинските сестри сами да се договарят със Здравната каса, а не да бъдат назначавани от общопрактикуващите лекари. Да бъдат въведени реални санкции за пациенти, които не ходят на профилактични прегледи.
Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си
Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата
Това са част от исканията, отчетени по време на онлайн дискусия, обединила над 2500 лекари, фармацевти и други медицински специалисти в България.
Желанието на всеки трети от тях е било за достойно заплащане на лекарския труд, предаде Дарик.
"Очертаха се 11 основни проблема, които очакват да бъдат решени от колегите в доболничната помощ. Въвеждана на електронна здравна карта с индивидуален годишен лимит за прегледи; консултации, изследвания; зависим от възраст, фамилна обремененост, начин на живот, професионални рискови фактори, годишен профилактичен преглед - това е пътят към отпадането на лимитите, което е и вторият основен проблем в извънболничната помощ", каза председателят на Асоциацията на специалистите от доболничната помощ д-р Георги Ставракев.
Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега
Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината
"Остойностяване и реално заплащане на лекарския труд, увеличаване делът на публичното финансиране до достигане на поне 6% от брутния вътрешен продукт. Към момента говорим поне за 6 млрд. лева налични публичен финансов ресурс, т.е. още сме минус 1,5 млрд.", посочи още той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Български език в Украйна, украински студенти у нас: София и Киев подписаха нов протокол
Още: "С мама се готвим": Българче е световен шампион по математика