Традиции, високо качество на живот, възможност за мобилност в общността и перспективи, които се откриват на един все по-конкурентен общоевропейски и световен пазар. Всичко това прави Европа и държавите от Европейския съюз (ЕС) привлекателен избор за постигане на степен от висшето образование или за временен обмен.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
"Докато всеки от нас е търсил и разглеждал възможностите, които висшите училища в ЕС предлагат, забелязва, че никъде няма обобщена информация за тях. Конкретните условия за кандидатстване, размерът на таксите за обучение и неговата продължителност, както и възможностите за настаняване в съответното населено място се проверяват през различни сайтове и платформи. Благодарение на профилирането след 10-ти клас, българските ученици трябва по-рано да са ориентирани в избора на специалност и университет. Затова решихме да помогнем на нас самите и на съучениците ни, и на връстниците ни по-лесно и адекватно да се ориентираме в изборите, които ни предстоят. Дигитализацията на цялата тази информация, без претенции за изчерпателност, ни се стори добър вариант“, казва Даниела Бояджиева, председател на Ученическия съвет на столичното 18-то СУ "Уилям Гладстон".
Разделени по тематични групи, спрямо профилиращите предмети, учениците от Съвета, които са и участници в проект "EU COOLтура" събират информация за възможностите за образование в университети на Стария континент. Събраното ще бъде нанесено върху картата на Европа в специален сайт. Той ще дава възможност да се пренесеш на конкретното място с информацията за него на български, споделен опит от български студенти там, а някъде дори и снимки от местата за учене и настаняване. В летните месеци работата по картата върви с пълна сила, за да може през есента тя да бъде официално представена на заключителното събитие по проекта.
Проект "EU COOLтура" е създаден и се реализира от Българското училище за политика "Димитър Паница" с подкрепата на ЕС. Медийни партньори са Actualno.com и Expert.bg. Учениците от 18-то СУ "Уилям Гладстон" в София са част от уъркшопа по образование и работят по създаването на интерактивната карта-сайт под ръководството на своя ментор Ралица Кирилова, която е и зам.-директор на училището.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН