На 11 ноември 2015 г., правителството на България е ратифицирало Доклад на Световната банка (СБ) за модела за въвеждане на смесена система за тол такса. В него е заложено и трети клас пътища да станат платени, което само по себе си води до увеличаване на ТОЛ таксите, които превозвачите ще заплащаме. Към момента доклада се изпълнява стриктно и нашите опасения са напълно основателни.
Въпреки че МРРБ не е известило публично за ново повишение, според заложените в доклада на СБ цели такова покачване е реално. Това казват от сдружение "Аз имам камион" във връзка с реакция на регионалното министерство. И припомнят какви са исканията им: Още: Без увеличение на тол таксите: МРРБ обсъжда отстъпките за превозвачите
1. Пълен одит на ТОЛ системата; Замразяване на планираното ново поскъпване на ТОЛ таксите и изваждане на второкласните пътища от списъка на таксуваните; Отпадане на депозита за устройствата за таксуване, по пример на другите европейски държави; Възможност за корекция на маршрутна карта и гратисен период за заплащане при проблем; Намаляване процента комисионна на посредниците в ТОЛ системата.
2. Цената на застраховката „Гражданска отговорност“ да бъде еднаква за всички и с таван 3000 лв. за влекач; Спиране срока на валидност на полицата, когато автомобилът не се използва
3. Ясни правила за лоялна конкуренция
Още: Брюксел не одобри намаляване на тол таксите за транспортните ни фирми
4. Лицензионен режим за спедициите, строг контрол и ясни правила
5. Връщане на разрешителния режим за украинските превозвачи и засилен митнически контрол
6. Камионите от страни извън ЕС да преминават през отделни трасета по граничните пунктове; Облекчаване на граничния контрол с Румъния и Гърция; Такса за преминаване на Дунав мост 1 и Дунав мост 2 да може да се заплаща с OBU (сертифицирани бордови устройства), дебитна карта и/или онлайн.
Регионалното министерство намекна, че може да намали новите тол такси