Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Заплатите, плащани в КТБ, в момента не се получават*

20 юни 2014, 14:21 часа • 55684 прочитания

Управителният съвет на БНБ поставя под надзор за 3 месеца Корпоративна търговска банка (КТБ) АД и назначава двама квестори – Христина Стамова и Славяна Данаилова, които ще я управляват. Това стана ясно по време на извънредна пресконференция на Българската народна банка (БНБ).

Още: Заради пъти по-висока цена на тока: Бизнес и синдикати стягат протест, затварят магистрали

Още: Увеличават заплатите в "Ел Би Булгарикум"

В момента всички депозити и заплати, които се плащат през банката, са замразени и не се получават. Като причина за решението беше посочено голямото теглене на средства от КТБ от сряда, 18 юни, насам. Тогава в БНР излезе информация чрез анонимно писмо, че подуправителят на БНБ Цветан Гунев е разследван заради опит да се прикрие източване на Корпоративна търговска банка чрез лоши кредити.

"Абсурдно е това, което се случи в национална медия с анонимния сигнал (бел. ред. - управителят на БНБ Иван Искров не назова БНР по име). Нека си пазим институциите и да не бутаме къщата си, без да е необходимо. Уверявам ви, че писмото не е написано от служител на БНБ - толкова зле написано и неграмотно писмо няма как да е на служител на банката", посочи Искров. И добави, че КТБ не е фалирала, а действията на БНБ се предприемат, за да не се стигне до такава развръзка. Искров поясни и, че случващото се в КТБ няма да повлияе на банковата система, тъй като българските банки не са обвързани със заеми помежду си, а системата се различава много от тази в Западна Европа и САЩ.

По думите на управителя на БНБ от понеделник насам (16 юни) е имало теглене на средства от КТБ, но те са били прехвърляни към други търговски банки в България т.е. системата не е била обезкървявана. След съобщението на БНБ, че банковата система е стабилна, тегленето на средства от КТБ значително е намаляло - до сряда, 18 юни, когато стана историята с анонимното писмо за действията на прокуратурата срещу Гунев. По-късно информацията, че прокуратурата се занимава с Гунев беше потвърдена, включително от източник на Actualno.com. Срещу него беше образувано досъдебно производство, но официално обвинение за престъпление по служба все още няма.

Още: Обрат с цената на петрола след неочаквани данни за запасите

Още: Задава се огромен проблем с бензина заради нормативна промяна: Предупреждение

Бъдещето на КТБ

Обяснено беше още, че има интерес от страна на купувач, с който се водят предвариелни разговори. Докато разговорите не приключат разговорите, средствата в банката са замразени.

Не е ясно кой е субектът, проявил интерес към КТБ. Според различни слухове става въпрос за ВТБ (VTB), но никой от УС на БНБ не потвърди тази информация.

Преговорите могат да продължат не повече от 3 месеца - такъв е срокът, в който квесторите ще са в банката. Те могат да приключат и по-рано.

Още: Румъния започва износ на природен газ от Черно море за Германия

Още: Тръмп обмислял икономическо извънредно положение заради митата

От думите на управителя на БНБ Иван Искров стана ясно още, че за 3 месеца се спира изпълненията на всички задължения на КТБ, ограничава се всякаква дейност на КТБ, отнемат се правомощията на изп. директори и на надзорния съвет. Освен това акционерите с на 10% се лишават от право на глас за 3 месеца - става дума за "Бромак" и за "Бългериън Акуизишън Къмпани". "Брома" е компанията, която държи най-големия пакет в КТБ и чрез която Цветан Василев контролира банката.

По време на пресконференцията беше обяснено, че идеята на Искров е да се санира банката.

Какво се случва?

Вчера, 19 юни Българският енергиен холдинг (БЕХ) публикува съобщение, че засилва контрола върху изпълнението на Наредбата за предотвратяване концентрирането на парични средства в една финансова институция. Наредбата беше изготвена още по времето на служебния кабинет на Марин Райков, като идеята беше да не се допуска компаниите с над 50% държавно участие да държат на депозит в банка повече от 25 на сто от нетната си финансова експозиция. Под "нетна финансова експозиция" се разбира разликата между това какви средства е депозирала фирмата в една банка и сумата на всички непогасени заеми и банкови гаранции, които финансовата институция е отпуснала в полза на фирмата.

Според справка от 31 март, 2013 година, по това време в Корпоративна търговска банка се държаха де факто парите на българската енергетика. След приемането и изпълнението на наредбата правителството увери, че този процент е вкаран в новите, изисквани от закона граници. На последното Общо събрание на КТБ беше уточнено, че привлечените средства от държавни компании са не повече от 2% от общо привлечените средства от КТБ. Депозитите от БЕХ влизат в тези 2%.

Днес Иван Искров отказа "да занимава с цифри" (бел.ред - дословен цитат) журналистите и не отговори на въпрос колко ликвидност е изтекла от КТБ т.е. колко пари са изтеглени през последната седмица, нито кой е теглил.

* Информацията е актуализирана

Автор: Ивайло Ачев

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петър Чернев
Петър Чернев Отговорен редактор
Новините днес