Заместник-председателят на Комисията за финансов надзор (КФН) Ралица Агайн последва настоятелния призив на властта и подаде оставка. * В 15:40 часа парламентът прие оставката, като трима депутати бяха против, а трима се въздържаха. Причината е неспособността на институцията да защити потребителите на фалиралия кипърски застраховател с офиси у нас "Олимпик".
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Агайн обяви решението си пред журналисти в кулоарите на парламента. Тя заяви, че има "емоционален ангажимент" да подаде оставка, но смята, че е изпълнила професионалните си задължения. Не отговори на въпрос дали само един човек носи отговорност за скандала с "Олимпик".
"По закон всички правомощия на Комисията са спазени", каза отново Агайн. Попитана защо КФН не е оповестила по-рано случващото се, тя намекна, че това е трябвало да направи председателят.
"Сумата по прекратените полици, която трябва да бъде възстановена, е 9,3 млн. лева. Средствата са подсигурени от Гаранционния фонд. Въпросът е уреден от кипърското законодателство, където е обявено, че при случай на несъстоятелност обезщетенията се поемат от кипърския фонд. Нашият и кипърският фонд са подписали една многостранна конвенция, съгласно която обезщетенията по застраховката се изплащат като за местните клиенти българският фонд ще посредничи, ще ги обслужи, така че да не се затрудняват. Нашият Гаранционен фонд ще бъде първа линия на разплащане и на контакт с клиентите. Съгласно многостранното споразумение после платените от него пари няма да останат за негова сметка, а ще си ги търси от Кипър", допълни Агайн.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
По думите ѝ за тези, които са си платили до края на годината, нито системата за гаранционните фондове, нито българското, нито кипърското законодателство предвижда някаква компенсация. Нито един обезпечителен фонд и в ЕС не предвижда да се покрива тази загуба. За тези хора не е осигурена система за гаранция и при всички положения те ще могат да си получат парите в процеса на ликвидация, когато тя се осъществи и ако има пари там, обясни Агайн.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Помолена да коментира твърдения, че "Олимпик" е предлагала значително по-ниски застраховки от останалите фирми у нас и това би трябвало да я направило подозрителна, Агайн заяви, че средната застраховка на компанията е била всъщност по-висока от средната на нашия пазар. "Твърденията за по-ниски застраховки може и да са верни в някои сегменти, но не във всички", уточни тя.
Ралица Агайн каза още, че кипърският регулатор е изразявал опасения относно две сделки на "Олимпик" в чужбина - една в Бразилия и една в Испания. Там "Олимпик" е купила други компании за стотици милиони и така на практика е останала без пари.
"Нямаме индикации, че "Олимпик" е негласно свързана с друг застраховател в България", коментира Агайн още едно от появилите се твърдения.
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
Малко по-късно председателят на парламента Цвета Караянчева потвърди, че Агайн е подала заявление за освобождаване от поста.
Припомняме, че вчера финансовият министър Владислав Горанов призова Ралица Агайн доброволно да подаде оставка, тъй като не е предвиден законов механизъм правителството да я освободи.
Съгласно Закона за Комисията за финансов надзор мандатът на зам.-председателите на КФН се прекратява в случай на оставка, при фактическа невъзможност да изпълнява задълженията си повече от шест месеца и случаите, в които съответният член на КФН на тази позиция се окаже в конфликт на интереси или с присъда. Съставът на КФН се одобрява от парламента, по предложение на председателя на комисията - в момента това е Карина Караиванова.