Сформирането на единични цени си е приоритет, фирмена политика, фирмен ресурс и фирмен мироглед. Не може да има знак за равенство за всички. Ако всичко ще е еднакво, тогава държавата да излезе и да каже: "Асфалтът ще струва 100 лева на тон за всички. Солта струва 45 долара за тон. Зимното почистване струва 2000 лева на километър!“. Всичко ще е "наред". Само че еднаквите цени в пътното строителство, и не само, бяха в едни други времена, надявам се безвъзвратно отминали. Иначе какво правим - една крачка напред и три крачки назад. Това заяви за Actualno.com инж. Георги Златев – член на Контролния съвет на браншовата камара "Пътища" по повод медийни публикации за скандално големи разлики в цените за поддържане на пътната мрежа в страната.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Той предположи, че изнесените медийно данни за цените, на които фирмите работят с Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) по петгодишните договори за пътно поддържане (превантивно, текущо, зимно и ремонтно-възстановителни работи при аварийни ситуации), са достоверни.
"Въпросът е по какъв начин са изнесени и дали е направен опит те да бъдат проверени, изтълкувани или е направено просто с цел да постигнат определен резултат, да се направят определени внушения. Моето мнение е, че в случая има едно съвсем тенденциозно отношение към бранша. Да, изнесените данни най-вероятно са факт, но не е потърсен физическият смисъл от тях, което е по-важно в случая. Съгласете се, че позицията "премахване на незаконен билборд" може би е възложена в цялата страна не повече от десет пъти. Това прави ли я важна“, пита Златев.
По думите му е естествено, че ако една фирма има собствена кариера за инертни материали, собствена асфалтова база, може да предложи една цена за асфалтите, а друга, която купува или пък ползва наета база за асфалтовите смеси, ще предложи различна цена.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
"Затова е свободният пазар. Нали това искаме - да няма картелни споразумения и разлики в цените от 3 стотинки? Не разбирам тази статия какво иска да покаже - че има големи разлики в цените и всички тези черни неща, в която обвиняват целия бранш, са всъщност една измислица или какво? Това е въпрос на организация на изпълнение и възможностите на всяка фирма", допълни той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
И даде пример: "Ако лятото фирмите си бяха купили солта за зимата, тя струваше 25 долара за тон. В момента струва 45 долара. Кажете ми - фирмите, които са имали финансов ресурс и далновидност и са си купили навреме солта, и тези, които не са могли да купят през лятото - как да дадат една и съща цена? И как ще излязат от зимата?"
Той е категоричен, че няма пътищар, за който зимното поддържане носи печалба.
"Напротив, това е дейност, която носи само разходи и разправии. И тези хиляди хора сега са изправени на нокти дали ще имат заплати, или не, няма да посрещнат нито Коледа, нито Нова година. Вместо това мръзнат по пътищата, за да може да излезе една министърка и да говори разни неща. За мен подобно сравнение и подобно тенденциозно отношение без коректен коментар е несериозно", смята инж. Златев.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Той посочи, че в Северна България кариерите за инертни материали са малко и е нормално цените да бъдат високи. В Южна България пък може да имат проблеми с доставката на битум.
"Погледнато отстрани, нещата понякога изглеждат нелогични, но всъщност те си имат своето нормално обяснение. И никой не потърси браншова камара "Пътища" като орган, обединяващ всички тези пътноподдържащи фирми основно за коментар. Вие сте първата медия, която ни потърси и това ви прави чест. Не може човек да бъде корифей във всяка област и когато нещо на някой му се стори странно, пита. Онзи ден също бяхме засегнати, защото видите ли фирмите, които работят по пътищата, са едва ли не богопомазани и били на хранилка на държавата. Ами пътищата са държавни, кой друг да бъде възложител на пътните фирми за тяхното строителство и поддръжка!? Явно се насажда едно отношение в обществото, което е негативно към хората, които всъщност се грижат за всички останали да бъдат добре", смятат от браншовата камара "Пътища".