Трябва ни два пъти по-силна мрежа от тази, която имаме в момента. Това каза шефът на Съвета на директорите на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) Димитър Зарчев пред участниците във форума "Енергия за зелено бъдеще“.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
"Фокусирали сме се върху инвестициите и развиването на производството на зелен ток, а по-малко внимание се обръща на факта, че навлизането на ВЕИ -тата изисква съвсем друг тип мрежи, не като тази, която съществува у нас и е изградена при съвсем други условия", посочи той.
Енергийният министър: Ще изграждаме водородни инсталации близо до консуматорите
И даде пример с огромните инвестиции във вятърни и фотосоларни мощности върху земеделски земи особено в Добруджа. „Там няма голямо потребление и неизбежно токът, произвеждан от тези мощности, трябва да минава през преносната мрежа, за да достигне до потребителите. А това прави балансирането на мрежата все по-трудно и по-трудно“, каза Зарчев. Това не важи само за България , а вече за почти цяла континентална Европа, каза той.
Другият проблем според него е, че има моменти с огромни излишъци на енергия и ниско потребление, както и обратното . голямо потребление при студени вълни през зимата и есента, а точно тогава токът поради метеорологичните условия трябва да се произвежда само от базови източници. Зарчев даде пример със соларите - голямото потребление на ток през лятото, когато соларите произвеждат много ток, е предимно след като слънцето, а точно тогава тяхното производство намалява.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Ръководителят на Електротехническия факултет на Техническия университет проф. Валентин Колев очаква у нас до 2050 г. у нас инсталираните фотоволтаици да достигнат 12 хиляди мегавата. А това изисква да се инвестира още отсега в мрежите високо, средно и ниско напрежение. По света вече се говори за пренос на ток между различни часови зони – колегите са осъзнали, че трябва в това отношение да се развива международната свързаност, каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Според Калоян Стайков от Института по енергиен мениджмънт около 60% от производителите на зелен ток в Европа са директно присъединени към разпределителните мрежи, които са предимно на средно и ниско напрежение, докато у нас този процент едва ли надхвърля 40%. Затова мрежите на бъдещето са онези, при които произведеният от ВЕИ ток достига директно до потребителите, без допълнителни разходи.