От 7 юли Уникредит Булбанк спира откриването на срочни депозити, а парите по съществуващите влогове пренасочва към разплащателни сметки или в инвестиционни фондове според желанието на титулярите. Банката е започнала да разпраща и лични уведомления до клиентите си, на които предстои падеж по депозитите. Това съобщава в. "Сега".
Още: Цифровият електромер и дигиталиацията на мрежите: Енергиен експерт за бъдещото развитие
Още: Има ли риск да скочат цените на храните?
Причината за това е, че има все повече пари в банките, а вземането на кредити е далеч от подем заради пандемията. Съответно, банките имат свободен за кредитиране ресурс, но няма къде да го вложат, а трябва да ги държат на сметка в БНБ при отрицателна лихва от 0.7%.
Преди Уникредит, ДСК също предприе такава стъпка - в началото на годината. Ако обаче оставиш парите си в разплащателна сметка в тази банка, се начислява такса за обслужване всеки месец от поне 2.50 лв. А ако изтеглиш парите си, таксата е 0.7% от сумата. През миналата година, заради пандемията двете банки направиха лихвите по депозитите и спестовните сметки нулеви, после и други банки го сториха.
Уникредит Булбанк все пак предлага алтернатива на срочните депозити, от която може да се спечели - парите да бъдат вложени в някой от инвестиционните продукти на банката. Става дума за взаимни фондове, които инвестират в ценни книжа на "водещи световни компании при минимален риск" и обещание за доходност от 2.5% за петгодишен период. За разлика от депозитите, спестовните и разплащателните сметки обаче парите, инвестирани в такива фондове не са 100% защитени за суми до 196 000 лв. Фондът за компенсиране на инвеститорите изплаща компенсация на всеки клиент на инвестиционен посредник в размер на 90% от стойността на вземането, но не повече от 40 000 лв.
Още: Иван Хиновски: Цената на тока подлежи на корекция
Още: Заради връщането на ДДС: Хлябът поскъпва значително в цялата страна
Очакванията са скоро и други финансови институции да последват двете най-големи банки в страната и да заменят срочните депозити в разплащателни или други сметки, натоварени с всевъзможни такси.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ердоган: Турция постави нов рекорд в износа на стоки
Още: Байдън блокира сделка за милиарди с най-големия производител на стомана в Япония