Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Всяка трета компания в България не знае какъв ѝ е договорът за ток

25 септември 2023, 14:19 часа • 2430 прочитания

11% от запитаните компании в проучване, посветено на държавните помощи за тока, буквално казват, че не знаят колко им струва токът. Точната формулировка е: "затрудняват се да кажат до каква степен бизнесът им зависи от разходите за електроенергия". Това става ясно от допитване на Министерството на енергетиката и платформата за сравняване на оферти за ток elca.bg.

Изумителни данни

СНИМКА: Getty Images

Оказва се, че 30% от питаните не могат да кажат дали имат сключен договор с търговец на ток или с доставчик от последна инстанция. Разликата е колосална, на първо място заради надценката по веригата. Доставчици от последна инстанция продават ток, чиято цена се сформира само три компоненти: цена на закупения ток от производител, разходи за балансираща енергия и надценка за дейността.

Още: ЕК с препоръки за бюджета ни и как да свием дефицита

Освен това, 20% от тези 30%, които не знаят какъв им е договорът, не знаят нито какъв им е тарифният план, нито колко ток потребяват месечно.

И още – 1% от питаните в цялото проучване не могат да кажат как им е повлиял по-скъпият ток. Производителите са по-наясно – половината от тази група запитани казват, че поскъпването на тока ги е ударило със 100% ръст на разходите, които отделят за електроенергия. Повече от 64% от анкетираните не могат да прехвърлят повишените си разходи за електроенергия към техните клиенти тоест не могат да вдигнат цените, като те остават за сметка на маржа на бизнеса – най-вече компании в сферата на услугите и търговията.

Още: Взел ли е "Лукойл" 80 млн. лв. държавна помощ за ток? Да, има такива компании

За проучването

Изследването е проведено в периода 12 юли - 14 август 2023 г., под формата на онлайн проучване. То касае програмата за компенсации за високите цени на електроенергията от 1 октомври 2021 г. до 31 март 2023 г. сред българския бизнес.

В проучването са участвали 500 националнопредставени фирми, близо 93% от които са малки и средни предприятия с персонал под 250 души. Половината участници са част от сектора на услугите, а тези в сферата на производството и търговията представляват съответно около 25% и 23%. Компаниите, които се припознават като част от публичния сектор, са под 1%.

"Анализът на резултатите извежда и необходимост от по-добра информираност на потребителите като участници на свободния пазар на електроенергия", гласи заключението на енергийното министерство.

ОЩЕ: Работодателите посочиха поименно депутатите, които не одобриха предложения за помощи за тока (СПИСЪК)

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес