Българската народна банка (БНБ) пуска в обращение от 1 ноември нова българска банкнота и серия от 50 лв., предаде репортер на БГНЕС.
Още: Мащабните мита на Тръмп веднага повлияха на цената на петрола
Още: Само един зеленчук поевтинява: Цени и тенденции при храните
Тя е с нови защити, изображения и е изработена от висококачествена банкнотна хартия, тонирана в бледорезедав цвят, с лаково покритие. Банкнотата има и знак за незрящи граждани, който представлява релефно изображение на два еднакви срещуположни насочени триъгълника, намиращи се един под друг в долния десен ъгъл от лицевата страна на банкнотата, отбелязва БГНЕС.
Има и допълнителен знак за незрящи, състоящ се от четири дебели и седем тънки релефни линии, разположени под ъгъл вляво и вдясно върху лицевата страна на банкнотата.
„В новата петдесетолевка се запазват основните елементи и дизайн. Всички нови елементи са за увеличаване на сигурността. Нямаме промени в портрети, личности, в цветове, основно въвеждаме нови защитни елементи, както и елемента с лакиране, който цели повишаване на живота на банкнотата и намаляване на разходите за поддържане“, заяви подуправителя на БНБ Калин Христов и добави, че догодина 20, 10 и 5 лева също ще бъдат емитирани.
Още: Всички говорят за него: Какво е конвергентният доклад за еврозоната? (ВИДЕО)
Още: Митата на Тръмп - уловки: Колко ще плаща България и кои държави ги няма?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След стряскащите мита на Тръмп: Китай готви контрамерки
Още: Какви ще са реакциите на западни страни от новите мита на САЩ?
Главният касиер на БНБ Стефан Цветков представи детайлно суперзащитите на втората банкнота от новата серия банкноти.
„Нова холограмна лента с оптични ефекти, редуващи се при промяна на ъгъла на наблюдение изображения на птица и на падащ Икар, цветен холограмен портрет на Пенчо Славейков, книга, която променя цвета си от златисто към зелено при промяна на ъгъла на наблюдение. Наблюдава се динамичен ефект „пламък“ с промяна на цвета от златисто към зелено и обемно триизмерно изображение на числото 50, отпечатано с променящо цвета си мастило с динамичен ефект „пламък“, което при промяна на ъгъла на наблюдение се променя от златисто към зелено“, посочи Цветков и добави, че в хартията е вградена осигурителна нишка, на която е изписано „БНБ 50“ и също променя цвета си.
Банкнотата притежава и воден знак с висока резолюция. „Състои се от полутоново изображение с висока резолюция на портрета на Пенчо Славейков. Изображенията се наблюдават и от обратната страна на банкнотата“, добави още той и посочи, че в горния край от лявата страна на холограмната лента е скрития знак на числото 50.
Още: Канадският премиер каза какво ще се случи със световната търговия след митата на Тръмп
Още: "Денят на свободата" може да се превърне в "Ден на инфлацията": Предупреждение
В банкнотата са заложени и текстове с името на Пенчо Славейков, които се виждат при промяна на ъгъла на наблюдение на банкнотата.
Стана ясно, че банкнотите от 50 лева, емисия 1999 г. и 2006 г., остават в обращение заедно с новите петдесетолевки. „От новите банкноти са отпечатани 31 млн. бройки. Какъв брой ще бъдат разпространени зависи от заявките на банките. Спрямо съществуващите 143 млн. е една пета“, посочи Калин Христов.
Попитан дали се предвижда появата на банкнота с номинал 200 лв., Христов каза, че засега това не се обсъжда, тъй като расте броят на електронните плащания, за сметка на плащането в брой.
„Банкнотите имат още предимство, което се пропуска – тя е механизъм, при който веднага получаваш плащането. Електронните плащания се борят да достигнат тази бързина“, коментира подуправителят на БНБ и подчерта, че броят на банкнотите ще продължава да расте.
Стана ясно още, че не се предвижда и премахването на монетите от 1 и 2 стотинки, тъй като това дава знак за предстояща инфлация, а също така ще бъде необходима и промяна на софтуерите. Христов добави, че и те нарастват като брой. Той коментира още, че издаването на нови банкноти не означава, че влизането на страната ни в Еврозоната ще се забави и подчерта, че печатането им се прави в изпълнение на закона и в посока гарантиране на тяхната защита и сигурност, тъй като способите се променят.
Подуправителят каза, че най-често се фалшифицират банкноти с номинал 20 и 50 лв., но нивото на този брой е пренебрежимо нисък.
"От началото на месеца са обявени 115 бройки от 50 лв. за неистински. При 143 млн. в обращение това е минимален дял", заяви още той и добави, че при еврото опитите за фалшификации ще са в пъти по-големи. Христов посочи, че е имало и опити за фалшифициране на монети от 2 лв., които обаче много лесно се засичат и като цяло е неизгодно да се фалшифицират.
Предстои и пускането на информационен клип, който ще разкаже на гражданите за новата банкнотата и нейните защити.