Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Уволненият шеф на ДКК заговори за "корупционен натиск" от министъра на икономиката

03 септември 2023, 17:46 часа • 6865 прочитания

"Ежедневно съм бил подлаган на корупционен натиск". Това заяви освободеният вече бивш изпълнителен директор на Държавната консолидационна компания (ДКК) Венцислав Димитров. И добави, че този натиск идвал "винаги от високи нива", включително от министъра на икономиката Богдан Богданов.

Именно Богданов освободи ръководството на ДКК заради високите заплати (между 12 и 14 хил. лв. месечно) на членовете на борда, заради неподадени финансови отчети за две поредни години и други мотиви.

Още: Уволненията в ДКК и Тотото може да се окажат незаконни

Министърът поискал да се назначи негов човек, твърди бившият шеф на ДКК

"В частен разговор е имало опит за назначаване на кадър, който е посочен от министър Богданов, в дъщерно дружество. Аз обясних, че това се прави от комисия, а не от мен. Отказах", заяви пред Нова ТВ Венцислав Димитров.

"Не искам да си мисля, че това е причината да си тръгна", допълни той и каза, че назначението било поискано в "Еко Антрацит" - дружество, занимаващо се с неутрализиране на вредните последици от минния добив в страната. "Еко Антрацит" е свързано с друго дъщерно дружество, нашумяло покрай т.нар. инхаус процедури.

"Сега видях, че този човек е част от борда на директорите на ДКК. Експертизата му е впечатляваща. Елегантно беше посочено името му: "Висока компетентност, добри познания, ще ти свърши работа - какво мислиш за тези назначения?"", каза Димитров как му е бил предложен кадърът.

В новия борд влизат: Иван Зангочев – член на борда и изпълнителен директор; Елена Болтаджиева - председател на борда; Десислава Чалъмова, Венелин Шъков, Николай Желязков - членове.

Снимка: Министър Богдан Богданов, БГНЕС

Още: Заплатите от 12-14 000 лв. в ДКК са по закон: Никола Стоянов за рокадите

Заплатите не били високи

"Заплатата е функция на постигнатите резултати в публичните предприятия, те не се определят лично от министъра", отвърна на въпрос за прекалено високите възнаграждения вече освободеният шеф на ДКК. Една от причините за тези заплати била военнопромишленият комплекс, който е във възход след началото на войната в Украйна - т.е. постигнатите резултати от ВМЗ-Сопот вдигали възнагражденията, по думите на Димитров.

"Ако говорим за справедливост – това е законодателно решение. Едно действащо правителство може да промени нормативната уредба и възнагражденията да тръгнат надолу. Те се изчисляват по сложна формула в зависимост от резултатите", добави бившият директор. Междувременно Богдан Богданов обяви, че заплатите на новия борд ще се намалят наполовина.

"Не съм взимал и лев представителни нужди"

Димитров бе попитан и за изнесената информация за дадени 20 хиляди лева на ръка за представителни разходи от страна на ДКК. Според него обаче става въпрос за стар случай, свързан с "Ел Би Булгарикум" и с предшестващия мениджмънт на предприятието. Това е станало през декември 2022 г., посочи бившият шеф на ДКК.

В последните две години ДКК не е подавала финансови отчети, а управлява 14 дружества. "Това е наследен проблем, който възниква през 2021 г.", аргументира се Димитров. "Ние встъпихме в длъжност през септември 2022 г. За съжаление, обслужващият ни счетоводител поставяше пречки. Не ни стигна времето - за 2022 г. отчетът се подава до края на септември", твърди той.

Още: Министърът на икономиката: Стотици милиони за ремонт на язовири са изхарчени непрозрачно

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес