Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) ще обсъди на 25 октомври, сряда, проектопостановление на Министерския съвет линията на бедност за 2024 година да е 526 лева, съобщи БНР.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: КНСБ: Под 1 900 лв. не трябва да започваме работа
Предложеният от правителството размер е с 22 лева по-висок от сегашния. При обсъжданията по темата до момента няма постигнато единодушие сред представителите на бизнеса и синдикатите. С последните промени, които бяха направени в специалната методика за определяне размера на линията на бедност за страната, актуализацията му се прави в съответствие с изследването на "Евростат" "Статистика на доходите и условията на живот".
Още: КНСБ иска по-висока линия на бедност
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Какво представлява линията на бедност?
Линията се определя ежегодно, и от нея зависят социалните помощи, средствата, отпускани по Закона за закрила на детето, както и финансовата подкрепа за хората с трайни увреждания.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
В свои становища работодателските организации вече изразиха принципна подкрепа по проекта на правителствено постановление за определянето на линията на бедност за догодина.
Синдикатите обаче не са съгласни с методиката за изчисляването ѝ. За да се постигне прецизност и адекватност, те настояват за промени, така че да има възможност стойността да се актуализира с размера на инфлацията. По последните данни на Националния статистически институт под линията на бедността са 22 процента от населението на страната или близо 1,5 милиона души.
Още: Евростат: България е първа в ЕС по хора, които не могат да си позволят отопление
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?