Американецът от турски произход Дарън Аджемоглу, сънародникът му Джеймс Робинсън и британецът Саймън Джонсън спечелиха Нобеловата награда за икономика за 2024 г. "за изследвания върху това как институциите се формират и влияят върху просперитета", съобщи Кралската шведска академия на науките.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Оцелели от Хирошима и Нагасаки получиха Нобеловата награда за мир
Престижната награда, която обаче, се връчва не от Нобеловия комитет, а от шведската Riksbank, е последната, която ще бъде присъдена тази година и е на стойност 11 милиона шведски крони (около 1,1 млн. долара).
Намаляване на огромните разлики в доходите
"Намаляването на огромните разлики в доходите между държавите е едно от най-големите предизвикателства на нашето време. Лауреатите демонстрираха значението на обществените институции за постигането на това", отбеляза Якоб Свенсон, председател на комисията за наградата за икономически науки.
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Наградата за икономика не е една от първоначалните награди за наука, литература и мир, създадена по волята на изобретателя на динамит и бизнесмен Алфред Нобел и присъдена за първи път през 1901 г., а беше по-късно допълнена, учредена и финансирана от Централната банка на Швеция през 1968 г..
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Предишни победители при Нобеловата награда по икономика включват множество влиятелни мислители като Милтън Фридман, математикът Джон Неш - изигран от актьора Ръсел Кроу във филма "Красив ум", а наскоро беше връчена на бившият председател на Федералния резерв на САЩ Бен Бернанке.
Миналата година икономическият историк от Харвард Клаудия Голдин спечели наградата за работата си, изтъкваща причините за неравенството в заплатите и пазара на труда между мъжете и жените.
Още: Обявиха кой печели Нобеловата награда за икономика
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни