Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съюзът на международните превозвачи с опит да предотврати "фалита на бранша"

18 ноември 2018, 09:30 часа • 3594 прочитания

Съюзът на международните превозвачи (СМП) у нас проведе общо събрание в Пловдив, на която бе приета с гласуване декларация по отношение на регулациите в пакет "Мобилност" 1.

Готвените в Евросъюза промени спрямо бранша ще доведат до фалит на фирми, сигурни са превозвачите. В декларацията се подчертава, че "приемането на балансирани, недискриминиращи, пропорционални и практически правила, които отчитат секторните специфики на отделните държави-членки е ключът към намиране на подходяща формула за промяна на законодателството на ЕС". Зад "пакет за мобилност" застават големите страни като Франция, Германия, Австрия и Италия. Той предвижда шофьорите на товарни камиони от източноевропейските страни да получават командировъчни като тези в западноевропейските, а задължителната 45-часова почивка на седмица да прекарват в хотел. Не само българските международни превозвачи - и колегите им от други страни на Източна Европа като Полша, Чехия, Унгария, Прибалтийските републики смятат, че тези мерки ще убият бизнеса. 

В целия Европейски съюз има сериозен дефицит на опитни шофьори и според СМП тези регулации ще накарат нашите фирми да фалират, да освободят работна ръка, която да бъде наета да работи същото, но във фирми от Западна Европа.

Евродепутатът Ангел Джамбазки, който присъства на общото събрание, каза пред медиите, че по този въпрос българските евродепутати са единни и работят заедно с колегите си от други страни, също застрашени от новите мерки. Идеята е да се гласуват промени след края на мандата на австрийското председателство, а по време на румънското, когато шансовете са по- добри.

Зам.-министърът на транспорта Ангел Попов вижда решение с дефицита на шофьори в една бъдеща спогодба с Украйна, той очаква оттам и от Молдова поне 2 000 наши сънародници, които да се включат в бранша.

Друг проблем, който бе обсъден на общото събрание, бяха продуктовите такси. Макар и окончателното решение на съда още да предстои, Върховният административен съд допусна събирането им от превозвачите до неговото излизане и те вече са дали над 90 000 лв, каза Ангел Трапов, председател на УС на Съюза на международните превозвачи и за пореден път изложи аргумента, че тежкотоварните камиони и автобуси не са найлонови торбички и мястото им в нормативната наредба не е справедливо. Транспортните фирми трябва да плащат за всеки нов автомобил около 960 лева и около 2500 лева за втора употреба. При 8000 автомобила, които се регистрират на година, това означава, че около 13 милиона лева ще влизат в нечия каса, уточни Трапов. 

Веселина Божилова
Веселина Божилова Отговорен редактор
Новините днес