Световната икономика ще отслабне през следващата година, прогнозира мнозинството от 60 главни икономисти от публичния и частния сектор. Това сочи проучване на Центъра "Нова икономика и общество" към Световния икономически форум в Давос. То е публикувано този месец и е традиционно, като целта му е да очертае приоритетите пред политиците и бизнеса.
Още: "Идват ли по-добри времена за пенсионерите": Реформа може да удвои втората пенсия
Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)
Изводът е, че глобалната икономика е изправена пред несигурност, произтичаща най-вече от геополитически сблъсъци, но също и от разрушителното въздействие на изкуствения интелект.
Още: Неизвестна бъдеща болест, 20 пъти по-смъртоносна от Covid, ще обсъждат в Давос
Геополитическият сблъсък ще отслаби световната икономика
Прогнозата на главните икономисти за януари 2024 г. стартира на фона на продължителната слабост на глобалните икономически условия и разширяване на регионалните различия. В доклада се посочва, че в краткосрочен план - т.е. за следващите три години - темпото на раздробяване на световната икономика на блокове ще се ускори. Това смятат 7 от 10 главни икономисти, участващи в изследването. Този процес, предизвикан от геополитическите позиции на отделните страни, ще направи световната икономика и фондовите пазари по-нестабилни, смятат мнозинството от главните икономисти.
Още: Украинските дронове спряха работата на най-голямата рафинерия в Южна Русия
Още: Електроразпределителните дружества ще получат стотици милиони безвъзмездна помощ
56% от главните икономисти очакват световната икономика да отслабне през следващата година, но други 43% предвиждат непроменени или по-добри условия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кремъл призна, че продажбите на руски газ за Европа са сложни
Още: Енергийният министър с първи коментар за евентуалната продажба на "Лукойл Нефтохим"
Въпреки че има и положителни тенденции - например отслабване на инфлационния натиск и напредък в областта на изкуствения интелект (ИИ), бизнесът и политиците са изправени пред постоянни насрещни ветрове и продължаваща волатилност. Глобалната икономическа активност остава бавна, финансовите условия си остават затегнати, а геополитическите разломи и социалното напрежение продължават да нарастват, пише в доклада.
Още: Анализ: Близкото бъдеще се очертава лошо, а далечното - още по-лошо
Къде по света икономиката ще расте?
В регионален план резултатите показват различните модели на растеж. Най-жизнената икономическа активност се очаква в Южна и Източна Азия. Китай остава изключение. Предишната прогноза за страната беше силен или умерен ръст, но сега по-скоро се смята, че Пекин трябва да има умерени очаквания за ръст в икономиката за 2024 г.
Още: tbi bank изплати лихви на инвеститори в облигации
Още: Подписваме с Toshiba за ремонта на още един хидроагрегат от ПАВЕЦ "Чаира“
31% от икономистите виждат слаб икономически растеж в Китай през 2024 г. Нито един от респондентите не очаква висока инфлация там.
Снимка: iStock
За САЩ, Близкия изток и Северна Африка шест от всеки десет главни икономисти очакват умерен или по-силен растеж през тази година. Конкретно за Щатите - резултатите сочат, че 43% от икономистите очакват слаб растеж на икономиката, а 13% - висока инфлация.
В Европа 77% от икономистите очакват слаб или много слаб растеж през 2024 г., а 13 на сто виждат висока инфлация.
В други части на света очакванията са за умерен растеж като цяло, гласят обобщените данни.
Резултатите от проучването отразяват подобрението на инфлационните прогнози за 2024 г., като очакванията за висока инфлация са намалени във всички региони. Мнозинството икономисти също така очаква, че пазарите на труда (77%) и финансовите условия (70%) ще се разхлабят.
Още: Как Световният икономически форум в Давос стана мишена за конспиративни теории?
Разделение между Севера и Юга
Това издание на прогнозата се фокусира върху две ключови явления, които оказват влияние върху световната икономика - геополитическите събития и напредъка в областта на генеративния изкуствен интелект. Почти седем от десет главни икономисти очакват темповете на геоикономическа фрагментация да се ускорят през 2024 г. Мнозинството от анкетираните (87%) казват, че това ще засили волатилността на световната икономика и на акциите на фондовите пазари (80%). Изглежда, че има еднакво силен консенсус, че последните геополитически развития ще увеличат локализацията (86%) и ще укрепят геоикономическите блокове (80%).
Почти шест от десет (57%) икономисти също така очакват да се увеличи неравенството и да се задълбочи разделението между Глобалния север и Глобалния юг през следващите три години.
Нарастващата глобална фрагментация е тясно свързана с възраждането на индустриалните политики. Около две трети от респондентите очакват тези политики да позволят появата на нови горещи точки на икономически растеж и нови жизненоважни индустрии, а мнозинството (79%) предупреждава за нарастващо фискално напрежение и разминаване между икономиките с по-високи и по-ниски доходи (66%).
Икономистите са почти единодушни в очакването тези политики да останат до голяма степен некоординирани между държавите.
Още: Мрачни очаквания за възстановяването на световната икономика
Влиянието на изкуствения интелект
Бързият напредък в областта на изкуствения интелект го поставят на върха на бизнеса и в политическите програми през 2024 г. Респондентите са значително по-оптимистични по отношение на изкуствения интелект в икономиките с високи доходи, отколкото в развиващите се икономики, включително увеличаване на ефективността на производството (79%) и иновациите (74%). Мненията са по-разнообразни по отношение на ролята на ИИ за стандарта на живот (57%).
Главните икономисти са почти единодушни - 94% - в очакването си ръстът на производителността да стане по-значим в икономиките с високи доходи през следващите пет години, в сравнение със само 53% за страните с ниски доходи.
Мненията са малко по-разделени по отношение на вероятността генеративен ИИ да доведе до спад на доверието в страните с високи (56%) и ниски (44%) доходи тази година.
Още: Доклад: Дезинформацията чрез изкуствения интелект е най-голямата заплаха в света