Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След тока и парното: Водата също поскъпва

07 октомври 2021, 07:20 часа • 2167 прочитания

Няма как да има повишаване на цената на водата за тази година, но в общия случай ВиК уклугите ще поскъпнат от догодина, прогнозира Ивайло Касчиев, директор на дирекция "ВиК услуги" в Комисията за енергийно и водно регулиране.

"Всеки ВиК оператор функционира в различна среда поради начина на изграждане на системите, къде са водоизточниците, колко е трудно водата да се добива и транспортира. Самата първоначална база на операторите е различна. Има оператори, които са в много тежко състояние, където водата се добива и транспортира помпажно и се изисква голям разход на електроенергия и водните количества са много големи. Такива са Добрич, Сливен, Шумен. Загубите са около 80% и в реално изражение са високи. За 2020 г. разходът за електроенергия е бил над 40% от общия разход на тези дружества", обясни Касчиев по БТВ.

Председателят на Съюза на ВиК операторите Ангел Престойски смята, че има начин да се реши тежкото положение, в което са изпаднали операторите. "Смятам, че има възможност да бъде облекчена ситуацията, тъй като има стратегия за развитие на ВиК сектора, която е приета от НС и в която е предвидено да има водни помощи. Набелязани са ВиК дружества, за да се направи анализ и да се пристъпи към даване на помощи, за да може социално слабите хора да са компенсирани от скока на услугите", обясни Престойски.Скъпият ток може да повлече ВиК компаниите към дъното и то в последната година на регулаторния им период, когато по закон не могат да променят цените на водата. Това може да стане чак след три месеца - от 1 януари.

48 ВиК дружества внесоха в КЕВР още през лятото бизнеспланове и предложения за цени за следващия регулаторен период от 2022 до 2026 г. Това бе направено обаче преди шоковото увеличение на цените на електроенергията на свободния пазар и в заявленията им това нещо не е калкулирано. Всичките с изключение на "Софийска вода" поискаха увеличение на цените на водата от 1 януари догодина. На практика вече няма цена под 2 лева на кубик, а в Сливен от 1,981 лв. новото предложение е водата да струва 3,562 лв., т.е. увеличението е 79,81%. Единствено "Софийска вода" е изключение от тази тенденция. От дружеството казаха, че увеличението на цената на тока не им се отразява, тъй като произвеждат зелена енергия, тя им стига и дори продават от нея. При другите дружества обаче не е така, особено онези, които добиват водата с помпи.

Според данните на КЕВР делът на разходите за ток варира между 1,62% до 44,64% от общите разходи без амортизации. Най-висок дял на разходите за ток са на дружествата, които доставят вода с помпи, но и които отчитат по-високи нива на загуби на вода. При шест дружества отчетените разходи за електроенергия за 2020 г. надхвърлят 30% от общите разходи за доставяне: Добрич, Сливен, Шумен, Разград, Хасково и Силистра, като най-висок е в Добрич - 44,64% от общите разходи. За още 9 държавни регионални ВиК оператора отчетените разходи за ток за 2020 г. за доставяне надхвърлят 20% от общите разходи.

Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес