Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"След като влязохме в ЕС": България е получила над 30 млрд. от еврофондовете

18 януари 2025, 08:46 часа • 375 прочитания

България е получила 32 милиарда лева от европейските фондове за периода на членството на страната ни в Европейския съюз. Това показват данните от анализ на Института за пазарна икономика, според който най-много са парите за инфраструктура. От 2007 г. насам, всеки регион на страната е харчил най-много европейски средства за изпълнението на големи инфраструктурни проекти.

Къде са похарчени най-много пари?

Още: България пълзи като охлюв в усвояването на европейските средства

Като пример за най-много похарчени средства се посочват София - с 6,2 млрд.лв., предимно за разширението на метрото. Следват Пловдив - с 1,6 млрд. лв. за ВиК-проекти и Бургас - за обходния път и модернизация на обществения транспорт.

До края на 2024 година, всяка община в страната е усвоила поне 500 лв. европейски средства на човек, а най-напред в класацията са общини с десет пъти повече средства спрямо населението.

Водещи са общините Малко Търново, Бяла (област Варна) и Свиленград - с по над 7 хиляди лева на човек от населението, а в Макреш, Костинброд, Хисаря, Белене и Белоградчик изплатените средства по оперативните програми са над 6 хиляди лева на човек. Малко след тях в класацията са и първите общини - областни центрове - Габрово и Враца, с малко под 6 000 лв. Малките общини с ограничен административен капацитет усвояват значително по-малко средства, дори на места под 1000 лв. средно на човек.

Охлюви ли сме по отношение на оперативните програми?

Още: Защо икономиката ни е на дъното в Европа? Говори финансистът Румен Гълъбинов (ВИДЕО)

България буквално пълзи като охлюв в изпълнението на оперативните програми и усвояването на европейските средства. На фона на сериозни проблеми в изпълнението на националния бюджет, надеждите, че страната ни може да компенсира с еврофондовете се разминават с реалността. България приключва четвърта година от началото на програмния период 2021-2027, а реално изплатеното по оперативните програми възлиза на скромните 817 млн. евро, включително национално съфинансиране.

Какво показват данните?

По данни на МФ към края на октомври разплатеното по всички оперативни програми съставлява едва 6,3% от общия бюджет. С националното съфинансиране той възлиза на 12.9 млрд. евро. Сравнението спрямо края на 2023 г. показва, че за изминалите 10 месеца скоростта на изпълнение е много е ниска.

Разплатените средства по оперативните програми са нараснали с едва 383.5 млн. евро - ниско темпо на фона на напредването на програмния период. Изпълнението е слабо при всички програми, но с най-висок размер на разплатеното са програма “Конкурентоспособност” - 210 млн. евро при общ бюджет от 1,5 млрд. евро, “Човешки ресурси” -със 169 млн. евро при бюджет при 1.9 млрд. евро, 99 млн. евро при бюджет от 3.3 млрд. евро. 

Още: Главчев закрива института за анализи на Асен Василев, еврофондовете пак минават към МС

Работата по тези оперативни програми страда допълнително заради забатачването на националния план за възстановяване и устойчивост и липсата на административен капацитет по министерствата, коментират експерти. Работата по плана е с приоритет заради наближаващ краен срок на изпълнение - август, 2026 г. , но планът е блокиран заради неслучили се намерения за предоговаряне и спорове по реформи, особено в част енергетика.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес