Причините за инфлацията са на първо място - пандемията от коронавирус, много необезпечени пари, войната също катализира процесите. Проблемът не е в търговците. Това каза Богомил Николов, председател на Асоциация "Активни потребители". Не стоките поскъпват, а парите поевтиняват, каза още той. Експертът уточни, че се очаква намаляване на грамажите на някои стоки с цел компенсиране на цените.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Любослав Костов от КНСБ коментира, че има проблем на макроикономическо ниво, заради разликата във вноса и износа. Той добави, че правителството няма програма за управление. По думите му държавата трябва да си дефинира приоритетите, а все още няма програма какво ще се прави на фона на инфлацият.
Около 520 000 от българите са на минимална работна заплата и 800 000 са до минималната заплата - тоест 1/3 от българите са около линията на бедност, сочат данни на КНСБ.
Според Николов трябва да се гледат не само пазарите на дребно, а и на едро, откъдето вероятно идват високите цени.
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
При намаляване на очната ставка би могло да има ефект спрямо цените, каза Любослав Костов. Може да се мисли и за намаляване на акциза на горивата, добави от своя страна Богомил Николов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Никой не говори за необлагаем минимум, а той може да остави повече средства в работещите на фона на инфлацията, заключи Костов. Той обясни още, че инфлацията е различна за всеки един човек. В тази връзка Николов поиска да се изчислява покупателната способност. Любослав Костов даде за пример таблицата на Евростат, където България е на последно място.
Още:Асен Василев: Инфлацията у нас дойде по-бързо отколкото в Европа