Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Синдикален лидер гледа с добро око на Николай Василев заради искан голям ръст на минималната заплата

14 юли 2021, 07:48 часа • 6425 прочитания

Брашно, тестени изделия, хляб, олио – това бърка най-много в джоба от юли. 200% увеличение на олиото! Заплатите обаче продължават да растат, но 2/3 от българите получават надница под средната. Този анализ направи председателят на КНСБ Пламен Димитров, след като вчера синдикатите посочиха колко пари трябват за нормален живот в България - преди вдигането на цените на основни храни през юли!

Половин милион българи работят на минимална заплата. Към 750 000 българи са нископлатени, работещи бедни, твърди Димитров. 17-18% трябва да расте минималната заплата годишно. За 4 години това значи минимална заплата 1200 лева, нали говорим за нова власт, обясни председателят на КНСБ. Средната заплата трябва да е два пъти повече – това ни казва проектодирективата за минималната заплата, която ще стане факт, добави той.

Проблемът не може да бъде преодолян с административни заплати, но в държавата има картели на заплати, твърди председателят на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов. Той даде пример "с едно предприятие за производство на плочки" в Североизточна България. То рязко си повишило печалбата, но заплатите не помръднали. "Появи се накрая големия бос и каза", че не знаел какво се случва, защото в района всички за тази дейност плащали "толкова", по думите на Манолов.

Естествено, че няма разбиране от работодателите. 17% изглеждат много, но се налагат, заради пропуснатите години, убеден е Манолов. И напомни, че НДСВ като дошли на власт 2001 година, вдигнали минималната заплата с 80%. Държавата не загина, заяви той, визирайки как Слави Трифонов предложи Николай Василев за премиер.

"Никакви такива еврозони и шенгени няма да ни се случат, ако доходите ни не отидат на прилично ниво спрямо европейските. Не си ли оправим доходите, нищо хубаво не ни очаква", каза Манолов. А Димитров е убеден, че няма да ни пуснат във валутния съюз на ЕС с минимална заплата 300 евро.

Незабавно трябва да внесем Плана за възстановяване от коронакризата, настоя Манолов. Освен това да се направи нов държавен бюджет, за 2022 година, да се актуализира сегашният, каза Димитров.

Всички експерти в световен мащаб прогнозират ръст на цените, заключи Любослав Костов пред БНТ, като уточни, че при влизането в еврозоната прибалтийските държави предварително са вдигали минималната работна заплата. И той смята, че най-належащо е сега да се актуализира бюджета и да се направи бюджет за 2022 година. Според него, доходите през последните години са нараствали с 10-12%, но през последната година растежът е 6%, а минималната заплата е замразена за следващите две години. "Новата власт, като дойде, може би трябва да коментира това, а не излитане в Космоса", заяви Костов.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес