Сигнал до прокуратурата в България и в Италия за източване на средства от българските фирми "ПВБ пауър България" АД и ВЕЦ "Своге" АД е подал бизнесменът Желю Ганчев. Това каза самият той на пресконференция в сряда. По думите му става въпрос за сума от над 40 млн. евро, пише в. "24 часа".
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Ганчев обясни, че преди няколко месеца влязъл с дял от 42% в "ПВБ пауър България" АД. Там другите съдружници били само италиански компании - "Доломити", "Алперия" и "Финест". След като взел дела, бизнесменът получил информация за договори, сключени от двете български дружества на неколкократно завишени над пазарните цени за услуги и дейности - т.е. източване на средства. За пример Ганчев даде платени 15 млн. лв. за вецове по река Марица, които така и не били изградени. Същата сума била дадена и за 4 недовършени веца на река Искър.
Фирма "Инжектор сонд България", собственост на италианска компания, пък получила над 22 млн. лв. за строителни дейности. Според Ганчев от тези пари поне 7 млн. лв. били отклонени към дружества, свързани с управителите на "ПВБ България" и "ВЕЦ Своге".
Бизнесменът описва и друг договор в сигнала си до прокуратурата. Той бил за балансиране и е сключен между ВЕЦ "Своге" и "Компания за енергетика и развитие" (КЕР). Бизнесменът твърди още, че средно за година КЕР превежда 45% от платените от ВЕЦ "Своге" пари на дружество "България инженеринг", което е собственост на изпълнителния директор на ВЕЦ-а Пламен Дилков. Според Ганчев има редица договори, по които са изплащани комисиони, и така общата сума на отклонените средства за близо 13 години стигнала 40 млн. евро.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Проектът за вецове по река Искър стартира през 2006 година. Той е финансиран основно от ЕБВР със 75 млн. евро. Трябвало е да бъдат построени девет малки ВЕЦ-а, като общо инвестицията е 115 млн. евро. В експлоатация са 5 от тях, а изграждането на останалите 4 централи е замразено. В управата на "ПВБ пауър България" освен Пламен Дилков са и четирима италианци. Дилков е управител и на ВЕЦ "Своге".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици