Технологичният напредък на Китай не може да бъде спрян. Това каза китайският лидер Си Дзинпин на нидерландския министър-председател Марк Рюте по време на срещата им в Пекин. Двамата обсъдиха теми, включващи изключително важната полупроводникова индустрия.
Още: Продажбите на Tesla във Франция се сринаха с огромен процент
Още: Фон дер Лайен разкри отговора на ЕС към митата на САЩ
Холандският доставчик на машини за производство на чипове ASML е един от водещите световни производители на оборудване за производство на най-съвременни полупроводници, които се използват във всичко - от мобилни телефони до автомобили.
През последните години секторът се превърна в ключово поле за борба, като Съединените щати и някои европейски държави блокираха износа на високотехнологични технологии за чипове за Китай поради опасения от военна употреба.
Още: Китай забрани произведените в САЩ чипове и операционни системи в правителствените компютри
Още: Обрат с цената на петрола заради Тръмп
Още: Хванаха се за гушите: Производители и преработватели в спор за надценките
Тази година ASML обяви, че ѝ е било забранено да изнася "малък брой" от своите модерни машини за Китай, на фона на съобщения за натиск от страна на САЩ върху холандското правителство.
"Китайският народ също има легитимни права за развитие и никоя сила не може да спре темпото на научния и технологичния напредък на Китай", заяви Си пред Рюте, пише АФП, цитирани от БГНЕС.
Още: Бивш министър: Колкото повече се бави разширяването на „Чирен“, толкова по-зле за нас и за Европа
Си добави, че "Китай ще продължи да следва подход, който е изгоден за всички, (и) ще се отвори по-широко към външния свят на високо ниво". "Няма вариант за "отделяне и прекъсване на веригата", а отварянето и сътрудничеството са единственият избор", цитирани са думите му.
На пресконференция Рюте заяви пред репортери, че не може да сподели подробности за това какво е било обсъждано около полупроводниците. "Това, което мога да ви кажа за нашия сектор на полупроводниците и за компании като ASML, е, че когато трябва да предприемем мерки, те никога не са насочени конкретно към една държава. Винаги се опитваме да се уверим, че въздействието е ограничено, не засяга веригата за доставки и следователно не влияе, да речем, на цялостните икономически отношения", заключи той.
Още: Винетките няма да поскъпнат от 1 април, правителството определи нова дата
Още: Кола, камион или МПС по избор: Така ли таксува тол системата? Нагледен експеримент (СНИМКИ)
Още: САЩ и Великобритания обвиниха Китай в кибершпионаж